Reklama

Reklama

Koronawirus. Nietypowe objawy. "COVID-19 to choroba wieloukładowa"

Nie tylko katar, kaszel, duszność czy charakterystyczny dla wariantu Omikron ból gardła mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. COVID-19 może prowadzić do wystąpienia mniej typowych objawów z innych organów: z układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, czy kostno-stawowego, bez jakichkolwiek objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Lekarze wskazują: to ważne, by przy każdym z nich zgłosić się do lekarza.

- Obowiązuje zasada - masz infekcję górnych dróg oddechowych, wykonaj test. Nawet jeśli to jest "lekkie przeziębienie"- mówi Interii Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. - Omikron jest podstępny, może się objawiać zaledwie drapaniem w gardle, bólem głowy, katarem, ogólnie objawami przeziębieniowymi. Dlatego tak ważne jest, żeby reagować już na wczesnym etapie, szczególnie osoby, które mają szereg chorób współistniejących - zaleca lekarz.

Bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych

Tomasz Karauda przyznaje jednocześnie, że "to niezwykle trudne, wręcz niemożliwe, spojrzeć na człowieka i powiedzieć - na pewno nie masz COVID-19". - Ludzie zgłaszają się z różnymi objawami, które nie są typowe, nie wskazują na infekcję górnych dróg oddechowych, a mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem - podkreśla lekarz.

Reklama

Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej i lekarz reumatolog, wyjaśnia w rozmowie z Interią: - COVID-19 jest chorobą ogólnoustrojową, wieloukładową. Nie zajmuje jedynie układu oddechowego powodując katar, kaszel, ból gardła czy duszność. Prowadzi także do wystąpienia objawów z innych organów: z układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, kostno-stawowego. Co więcej, te dolegliwości mogą występować bez objawów ze strony układu oddechowego.

Lekarz wskazuje, że utrata węchu i smaku jest właśnie wynikiem zajęcia układu nerwowego. - Jest to objaw dość popularnie występujący w COVID-19, ale są też inne, mniej częste, a mogące występować w przebiegu zakażenia nowym koronawirusem. To piszczenie w uszach, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej - wymienia.

- Zdarzają się też objawy reumatologiczne, bóle mięśni i stawów, a nawet zapalenie stawów - dodaje.

- Niekiedy pojawiają się objawy z przewodu pokarmowego, jak nudności, wymioty, zaburzenia apetytu. Ostatnio miałem pacjenta, który trafił do SOR z powodu silnego osłabienia, z brakiem apetytu oraz uciążliwymi wymiotami. Po wykluczeniu innych przyczyn okazało się, że to objawy COVID-19. Nie prezentował cech infekcji układu oddechowego - mówi Bartosz Fiałek.

Wykluczenie innych chorób

Zgodnie z zaleceniami konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, każdy pacjent zgłaszający się do POZ (w formie wizyty osobistej bądź teleporady) z dowolnymi objawami infekcji dróg oddechowych (m.in. katar, kaszel, ból gardła, ból w okolicy zatok, bóle głowy, duszność, zaburzenia węchu i/lub smaku), objawami ogólnymi (gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze) o nieznanej lub niewyjaśnionej przyczynie, a także objawami ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) z towarzyszącymi objawami ogólnymi, powinien zostać skierowany na diagnostykę w kierunku infekcji SARS-CoV-2.

Bartosz Fiałek podkreśla: - W przypadku każdego objawu niepokojącego, który może zagrażać zdrowiu, należy zgłosić się do lekarza. Musimy pamiętać, że nie każdy ból w klatce piersiowej, nie każde zapalenie stawów, zawroty głowy tudzież wymioty, będą oznaczać zakażenie nowym koronawirusem. W tym celu lekarz przeprowadza wywiad, bada pacjenta i zleca badania dodatkowe, ażeby postawić prawidłową diagnozę. Jeżeli wykluczy wszystkie inne, możliwe przyczyny zgłaszanych przez chorego objawów, zapewne zleci test na obecność zakażenia SARS-CoV-2.

- Wiem, że lekarze tak właśnie postępują i nawet przy niestandardowych objawach, przy wykluczeniu innych schorzeń, zlecają wykonanie testu w kierunku COVID-19 - zapewnia lekarz.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy