Efekt mrożący "lex Czarnek". Szkoły obawiają się organizacji Tęczowego Piątku
Tęczowy Piątek to inicjatywa Kampanii Przeciw Homofobii - powstała z myślą o młodzieży LGBT, która ze względu na swoją orientację doświadcza w szkołach dyskryminacji. W tym roku wiele szkół nie włączy się oficjalnie do akcji. Istnieją bowiem obawy, że wobec dyrektorów czy nauczycieli mogłyby zostać wyciągnięte surowe konsekwencje. Nie oznacza to jednak, że tęcze nie pojawią się tego dnia w szkołach.
W tym roku, 29 października, odbywa się już piąta edycja Tęczowego Piątku. Głównym celem akcji jest pokazanie młodzieży LGBT, że jest ona akceptowana.
Szkoła nauczycielki, z którą rozmawiamy, kilka razy włączała się w akcję. Jednak już w ubiegłym roku musiała z niej zrezygnować. - W dni poprzedzające przychodziły do dyrekcji zakazująco-zastraszające maile z kuratorium - wyznaje nauczycielka. I dodaje, że w tym roku również się to nie uda. - Nie chcemy narażać dyrektora na kontrole i szykany - mówi nauczycielka.
Katarzyna Remin z Kampanii Przeciw Homofobii przyznaje Interii, że w tym roku wiele szkół nie zdecyduje się oficjalnie na udział w akcji. Ma to związek z proponowanymi zmianami w prawie oświatowym, znanymi powszechnie jako "lex Czarnek". Jeśli projekt wejdzie w życie, kuratorzy oświaty będą mieć większy wpływ m.in. na powoływanie, odwoływanie i zawieszanie dyrektorów.
- "Lex Czarnek" odbija się efektem mrożącym - komentuje Katarzyna Remin. Zapewnia jednocześnie, że są placówki, które będą działać nieoficjalnie. - Mówią nam, że nie będą się z tym specjalnie ogłaszać, ale zamierzają w jakiś sposób wziąć udział w Tęczowym Piątku - zdradza nasza rozmówczyni.
Przygotowania do akcji idą zatem pełną parą. - Komunikujemy w naszych mediach społecznościowych, jak można włączyć się w akcję. Możliwości jest wiele: zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą założyć coś tęczowego, na przykład przypinkę, torbę lub skarpetki. Można sobie zrobić zdjęcie i wrzucić na media społecznościowe, koniecznie z hasztagiem #TęczowyPiątek. Nauczyciele i dyrektorki mogą też pobrać plakaty z naszej strony internetowej, wydrukować je i powiesić w widocznym miejscu w szkole. Można też przeprowadzić lekcję wychowawczą, lub np. z języka polskiego, która będzie poruszała temat społeczności LGBT - wymienia nasza rozmówczyni.