Reklama

Reklama

Na konferencji PO zabrakło koalicjantów. "Wewnętrznych spraw nie będę wynosiła"

Platforma Obywatelska zaprezentowała nową ofensywę programową. Na grafice przedstawiającej potencjalnych koalicjantów PO zabrakło… dotychczasowych. - Rozumiem, że była tam jako podmiot cała Koalicja Obywatelska, ale na pewno poprawiłoby przekaz, gdyby na grafice pojawili się też dotychczasowi koalicjanci - mówi Interii Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Platforma Obywatelska, ustami Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego, przedstawiła nową ofensywę programową i polityczny plan działania. Wynika z niego, że PO po wyborach chce stworzyć szeroką koalicję ze wszystkimi siłami opozycyjnymi (poza Konfederacją) i potrzebuje 276 posłów, by "obalać weto prezydenta".

Budka przekonywał, że szeroka koalicja jest możliwa, choć wcześniej nie zapytał o zdanie liderów PSL, Polski 2050 Szymona Hołowni i Lewicy. Wszyscy trzej, czyli Władysław Kosiniak-Kamysz, Hołownia i Włodzimierz Czarzasty, już zdążyli się zdystansować do tej propozycji.

Reklama

Faktem jest, że na grafice użytej w prezentacji przedstawiono cztery ewentualne podmioty tworzące nową władzę - to Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050. KO została potraktowana bardzo szeroko, a mniejsi, dotychczasowi koalicjanci, nie zostali wyszczególnieni. Mowa o Nowoczesnej, Inicjatywie Polska i Zielonych, dla których zabrakło miejsca w 30-minutowej prezentacji Budki i Trzaskowskiego.

"Budowanie koalicji trzeba zacząć od rozmów"

Poprosiliśmy o komentarz dotychczasowych koalicjantów Platformy Obywatelskiej.

Dlaczego na grafice zabrakło pani partii? - zapytaliśmy Barbarę Nowacką, liderkę Inicjatywy Polska.

- Była grafika Koalicji Obywatelskiej - odpowiedziała.

I to wystarczy? - dopytujemy.

- Przepraszam bardzo, ale jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej, a wewnętrznych spraw nie będę wynosiła - ucięła Nowacka.

Z podobnym pytaniem zwróciliśmy się do Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej.

- Rozumiem, że była tam jako podmiot cała Koalicja Obywatelska, ale na pewno poprawiłoby przekaz, gdyby na grafice pojawili się też dotychczasowi koalicjanci. To była prezentacja Platformy Obywatelskiej, na której przedstawiono zamiary dalszych działań zarówno programowych, jak i budowania Koalicji276, ale niewątpliwie wiarygodność zawsze buduje historia, a KO jest dowodem koalicyjności PO - ocenia była przewodnicząca Nowoczesnej.

- Pomysł budowania szerokiej koalicji uważam za dobry, zresztą mówię o tym od lat. Tylko budowanie koalicji trzeba zacząć od rozmów z koalicjantami - stwierdził przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.  

Tymczasem na grafice użyto logotypów Polski 2050, PSL i Lewicy. Była rzeczniczka tej ostatniej formacji, Anna Maria Żukowska, przyznała na Twitterze, że Lewica nie udzieliła zgody na użycie jej loga w prezentacji PO. Polska 2050 Szymona Hołowni, jak mówiła Hanna Gill-Piątek, również nie udzieliła zgody na użycie jej loga.

Łukasz Szpyrka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy