Reklama

Kiedy matura i egzamin ósmoklasisty 2020? Wittkowicz: Szef MEN popełnił błąd

- Egzaminy ósmoklasistów i matury powinny zostać odwołane, a ten czas mógłby zostać przygotowany na wypracowanie nowych procedur rekrutacji – mówi Interii Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata.

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski podał planowane daty egzaminów. Egzamin ósmoklasisty ma zostać przeprowadzony od 16 do 18 czerwca. Egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca. Nie będzie w tym roku egzaminów maturalnych ustnych. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie odbędą się 22 czerwca - 9 lipca.

- Uważam, że jest to błąd, a egzaminy powinny być całkowicie odwołane. W międzyczasie powinien zostać opracowany alternatywny sposób rekrutacji. Rząd próbuje udowodnić, że panuje nad sytuacją i wszystko da się zrobić - mówi Interii Sławomir Wittkowicz z WZZ Solidarność Oświata.

Reklama

- Oby tylko ten egzamin nie wyglądał tak jak nauczanie zdalne i jego efekty - dodaje.

Do kiedy zamknięte szkoły i przedszkola

Jednocześnie minister edukacji ogłosił, że szkoły wciąż będą zamknięte. Taka sytuacja ma potrwać jeszcze przynajmniej przez miesiąc. Być może zostaną one otwarte 25 maja, ale wszystko będzie zależeć od bieżącej sytuacji epidemicznej.

- Zobaczymy według jakich standardów szkoły miałyby być otwarte. W dużym kościele mamy jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Jak to ma wyglądać w przedszkolu? Ma to być dwoje dzieci w grupie przedszkolnej? Jakie będą tam obowiązywać warunki sanitarne? Znowu wszystkie zadania będą przerzucone na dyrektora placówki bez określenia standardów? - zastanawia się przewodniczący WZZ Solidarność Oświata.

- Takie pytania skierujemy do ministerstwa i premiera już w poniedziałek - zapowiada Wittkowicz.

Łukasz Szpyrka


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy