Reklama

Reklama

Bartosz Arłukowicz o KPO: Piłka jest po stronie rządu, premiera i Ziobry

- Przekaz ze strony KE jest bardzo prosty - jeśli nie dotrzymacie naszej wspólnej umowy, nie dostaniecie żadnych pieniędzy. Jeśli jej dotrzymacie - miliardy euro są przygotowane - mówi Interii europoseł PO Bartosz Arłukowicz po akceptacji polskiego KPO przez Komisję Europejską

Wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce jest pokłosiem uzgodnień między polskim rządem a Komisją Europejską. Komisja zapowiedziała akceptację dla Krajowego Planu Odbudowy, o co polski rząd zabiegał od ponad roku. Kluczowym elementem ustaleń jest kwestia praworządności. Prezydencka ustawa o SN przełamała impas w rozmowach, ale musi być jeszcze wdrożona. Polska, jak mówiła von der Leyen, zobowiązała się też do spełnienia trzech istotnych warunków (o czym piszemy w tym tekście).

Reklama

Polska musi spełnić te warunki, jeśli chce otrzymać pieniądze z KE. Jak mówiła Ursula von der Leyen, "pierwsza wypłata nastąpi wtedy, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone".

- Bardzo się cieszę, że Ursula von der Leyen jest w Polsce. Ta wizyta pokazuje dobrą wolę KE w kierunku Polski. Jednocześnie jest bardzo jednoznaczna, a przekaz ze strony KE jest bardzo prosty - jeśli nie dotrzymacie naszej wspólnej umowy, nie dostaniecie żadnych pieniędzy. Jeśli jej dotrzymacie - miliardy euro są przygotowane. Piłka jest po stronie rządu, premiera i ministra Ziobry - uważa europoseł Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczący tej partii Bartosz Arłukowicz.

Premier w "politycznym klinczu"

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że winna "nieporozumieniu" jest opozycja, która "zdołała przekonać niektórych unijnych polityków do tego, że w Polsce łamana jest praworządność". Zdaniem Arłukowicza, wynika to z "politycznego klinczu", w jakim znalazł się premier.

- Pan premier ma duży kłopot z prawdomównością i jednocześnie jest w politycznym klinczu. Sytuacja jest taka, że premier nie ma żadnego wpływu na swoje zaplecze polityczne, którego jest zakładnikiem. W związku z tym nie spodziewam się niczego dobrego po działaniach rządu i stąd wątpliwości, czy te pieniądze do Polski przyjdą - dodaje rozmówca Interii.

Senatorowie PiS dostaną reprymendę?

Tymczasem prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym w środę wyszła z Senatu z licznymi poprawkami. Dość nieoczekiwanie "za" zagłosowali również... senatorowie PiS, którzy wcześniej jawnie sprzeciwiali się zmianom wprowadzanym przez senatorów większości. Czy to oznacza, że i Sejm, gdzie większość ma PiS, przychyli się do zmian zaproponowanych przez Senat?

- Jest to pewnego rodzaju teatr polityczny, który uprawiają senatorowie PiS. Chcieli zachować jakąkolwiek twarz i zagłosowali "za". Jednocześnie jestem przekonany, że czeka ich partyjna reprymenda - skwitował Arłukowicz.

Łukasz Szpyrka 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy