Reklama

Bez nich urlop nie ma sensu! 15 najlepszych książek na wakacje

Dobry urlop bez książek nie ma najmniejszego sensu. Dobrą literaturę można zabrać ze sobą w góry, nad morze, a nawet nad jezioro. Wciągające historie stają się nieodłączną częścią naszych wakacji, nadając im pikanterii i intrygującego zabarwienia.

Dobry urlop bez książek nie ma najmniejszego sensu. Dobrą literaturę można zabrać ze sobą w góry, nad morze, a nawet nad jezioro. Wciągające historie stają się nieodłączną częścią naszych wakacji, nadając im pikanterii i intrygującego zabarwienia.

1. "Bez bagażu" - Clara Bensen

Wydawnictwo Czarna Owca

"Ile można wiedzieć o człowieku, którego dopiero co poznało się w sieci?" - to pytanie zdaje sobie autorka książki "Bez bagażu", która jest jednocześnie jej... bohaterką. Jedna sukienka, trzy tygodnie, osiem krajów, zero bagażu.

Kiedy Clara Bensen opublikowała artykuł opowiadający o tym, jak z poznanym w sieci facetem wyruszyła w podróż swojego życia - przeczytało go pół miliona osób. Wtedy napisała książkę. Książka tak bardzo spodobała się ludziom, że już wkrótce w kinach pojawi się film. 

Może jednak warto najpierw poznać historię Clary i Jeffa przedstawioną na papierze, zanim będzie to można zrobić w kinie?

Reklama

2. "Beautiful Secret" - Christina Lauren

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Wakacje z książką rządzą się swoimi prawami. Wtedy możemy sięgać po takie propozycje wydawnictw, na które wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi lub po prostu nie mielibyśmy czasu. Gatunkiem, który podczas gorącego lata wraca do łask jest nie mniej gorący... romans.

Właśnie ramach tej konwencji porusza się autorka książki "Piękny sekret". Głównymi bohaterami są osoby z dwóch, pozornie zupełnie różnych, światów. Sztywny brytyjski menedżer i przebojowa amerykańska stażystka. 

Jeśli odpoczywać, to tylko przy romansie. Stąd właśnie ta propozycja, która na pewno rozpali wyobraźnię niejednego czytelnika. Bo kto powiedział, że romanse mogą czytać tylko kobiety? 

3. "Ta chwila" - Guillaume Musso
Wydawnictwo Albatros

Guillaume Musso to absolutny mistrz kreowania rzeczywistości. Historie napisane jego piórem podbiły już serca milionów czytelników na świecie. 

Jego najnowsza powieść to psychologiczny thriller z zaskakującym zakończeniem. 

Lisa marzy o tym, by zostać aktorką. Żeby opłacić zajęcia w szkole teatralnej, pracuje w barze na Manhattanie. Pewnego wieczoru poznaje Arthura Costello, młodego lekarza-ratownika. Od razu coś między nimi iskrzy. Żeby go oczarować, Lisa jest gotowa na wszystko...

Książka na półkach księgarń od 3 sierpnia 2016.

4. "Zanim się pojawiłeś" - Jojo Moyes
Wydawnictwo Świat Książki

Książka "Zanim się pojawiłeś" miała swoją premierę już jakiś czas temu. Na całym świecie sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy. Teraz wraca do łask za sprawą filmu, w którym główne role grają Sam Claflin i Emilia Clarke. 

Jest wiele rzeczy, które wie ekscentryczna dwudziestosześciolatka Lou Clark. Wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka. Lou nie wie jednak, że za chwilę straci pracę i zostanie opiekunką młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat.

Zanim jednak pójdziecie do kin, warto dać popracować trochę swojej wyobraźni. Zwłaszcza, że "Zanim..." nieco odbiega od stereotypowych romansideł, a chwilami nawet bliżej jej do dramatu. Czy z happy-endem? Tego już nie zdradzę. 

5. "Raz na zawsze" - Andreas Pflüger

Wydawnictwo Otwarte

Nieszczęść się nie planuje, one po prostu nadchodzą.

Młoda i utalentowana Jenny Aaron robiła karierę w policyjnej jednostce specjalnej. W trakcie nieudanej akcji w Barcelonie straciła wzrok. Myślała, że to najgorszy dzień w jej życiu. Myliła się. 

Pięć lat po wypadku przeszłość upomina się o nią. Seryjny morderca, którego niegdyś aresztowała, znowu atakuje. Teraz chce rozmawiać tylko z Jenny.

Specjalistka od przesłuchań żyje w ciemności, ale nie musi widzieć, żeby wiedzieć.

Sprawiedliwość jest przecież ślepa.

6. "Dziewczyna z pociągu" - Paula Hawkins
Wydawnictwo Świat Książki

"Dziewczyna z pociągu" jest klasyką gatunku w najlepszym jej wydaniu. Nie dziwimy się zupełnie Stephenowi Kingowi, że nie mógł spać przez całą noc, bo czytał tę książkę. Z nami było tak samo. 

Akcja rozwija się swoim tempem, ale kiedy już się rozwinie, absolutnie niemożliwe jest odłożenie tej książki na półkę. Postaci są wyraziste, a główną bohaterkę Rachel - darzymy pełnym wachlarzem emocji - od pogardy, współczucia, poprzez sympatię, aż po podziw. 

Paula Hawkins daje radę!

7. "Oblany test" - Hjorth Rosenfeldt
Wydawnictwo Czarna Owca

"Oblany test" to piąta część bestsellerowego cyklu z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i specjalistą od seryjnych zabójstw. To jednak zupełnie nie przeszkodziło mi w tym, aby to właśnie od niej zacząć swoją przygodę z twórczością panów Hjortha i Rosenfelda. Kiedy dodatkowo dowiedziałam się, że ten drugi pracował nad scenariuszem do mojego ukochanego "Mostu nad Sundem", czułam, że się zaprzyjaźnimy. I tak się właśnie stało. 

Skomplikowany morderca, media, które w całej historii odgrywają swoją, nie do końca wdzięczną rolę, a po środku tego całego zamieszania Bergman. To może się podobać. 

8. "Koniec warty" - Stephen King
Wydawnictwo Albatros

Tego pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Stephen King wypuścił właśnie w świat ostatnią część trylogii detektywistycznej o Billu Hodgesie, a nosi ona tytuł "Koniec warty". 

Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w "Panu Mercedesie", znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Zakończenie drugiego tomu trylogii sugeruje jednak, że w pokoju 217  przebudziło się coś złego -zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney, którzy nadal prowadzą agencję detektywistyczną, zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń, bowiem Brady Hartsfield powraca i planuje zemstę nie tylko na Billu Hodgesie i jego bliskich, ale na całym mieście.

9. "Nocny recepcjonista" - John Le Carre
Wydawnictwo Sonia Draga

Kiedy wojna się kończy, wydaje się, że już nic złego nie może się przytrafić. Nic bardziej mylnego. Po 13 latach od pierwotnego wydania, "Nocny recepcjonista" powraca z hukiem, za sprawą stacji amc i nakręconego przez nią serialu. Tym samym dzieło autorstwa Johna Le Carre zyskała nowe życie. Może warto po nią sięgnąć?

Zarówno w książce, jak na ekranie, Jonathan Pine i Richard Onslow Roper stają na przeciwko siebie, po to, aby sprawdzić, który wygra i zdoła przetrwać. 

10. "Bestseller" - Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo Czarna Owca

"Kobiety nie potrafią pisać kryminałów" - myślałam sobie dawniej i zupełnie niesolidarnie - po prostu ich nie czytałam. Jakież było więc moje zdziwienie, kiedy książkę Joanny Opiat-Bojarskiej przeczytałam niemal jednym tchem. Okazuje się, że będę musiała zmienić zdanie. 

Jest ciekawa fabuła, intrygujący bohaterowie, śmierć i okrutna rzeczywistość. Czyli wszystko to, co powinno być w dobrym kryminale. 

Emilia Sienkiewicz, 35-letnia niepozorna księgowa, wygrywa telewizyjny literacki talent show. Z dnia na dzień zyskuje ogromną sławę i popularność. Kilkanaście dni przed premierą swojej książki zostaje odnaleziona martwa we własnym mieszkaniu. Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet - Burzyński i Majewski - zagląda za kulisy telewizyjnego talent show i odkrywa pełen cynizmu, intryg i nieczystych gier świat popkultury. Tymczasem tajemnicza kobieta, która wie zbyt dużo, zaczyna bać się o swoje życie. Pracę policjantom utrudniają zainteresowanie opinii publicznej oraz obecność drobiazgowej antropolog sądowej Anity Broll.

11. "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina" - Kurczab-Redlich Krystyna
Wydawnictwo W.A.B.

Historia życia Władimira Putina, którą czyta się jak kryminał.

Krystyna Kurczab-Redlich to absolutna specjalistka ds. problematyki rosyjskiej. Dzięki niej mamy okazję zapoznać się z mało znanymi faktami z życia prezydenta Rosji.  Skąd wziął się w KGB? Czy rzeczywiście wygrywał wybory? Jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie? Jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim? Jak wiele osób wysłał na cmentarz, jakim był mężem, jakim jest ojcem i czy czuje się samotny? To informacje, które nie są dostępne dla przeciętnego czytelnika, ale dzięki Kurczab-Redlich mamy okazję zajrzeć za kulisy kremlowskiej potęgi. 

12. "Żywi i umarli w Winsford" - Hakan Nesser
Wydawnictwo Czarna Owca


Mistrz gatunku - Hakan Nesser - powraca! W książce, która swoją premierę będzie miała 17 sierpnia, poznajemy małe miasteczko Winsford, położone w południowo-zachodniej Anglii. Pewnego listopadowego wieczoru pojawia się tam tajemnicza kobieta. Nikt nie zna jej prawdziwego nazwiska, a cel jej pobytu pozostaje nieznany. 

"Żywi i umarli w Winsford" to opowieść o ucieczce od dawnego życia. O próbie rekompensaty. A także o rozpoczynaniu wszystkiego od nowa, mimo że nie ma się już nastu lat.

13. "Demonolodzy. Ed i Lorraine Warren" - Gerald Brittle 
Wydawnictwo Esprit

Edward i Lorraine Warren to wybitni specjaliści w zakresie demonologii, nawiedzeń, opętań, egzorcyzmów. To dzięki ich historiom powstały filmy "Obecność" i "Obecność 2", które stały się kasowymi hitami i podbiły kina na całym świecie. Teraz możemy zapoznać się z ich mrożącymi krew w żyłach doświadczeniami. 

Ed Warren był jedynym świeckim demonologiem uznawanym przez Watykan, a sami małżonkowie wspólnie przebadali tysiące niesamowitych przypadków nawiedzeń i prowadzili najgłośniejsze śledztwa dotyczące opętań, m. in. Amityville (1976), nawiedzenie domu rodziny Snedekerów w Southington (1986-88, na podstawie tych wydarzeń powstał film Udręczeni), Perronów w Harrisville (1970, film Obecność) czy Smurlów w Pittston (1985-1987, film Nawiedzony dom). 

Po śmierci Eda w 2006 roku, jego żona kontynuuje ich wspólne dzieło. 

Książka z pewnością spodoba się miłośnikom mocnych wrażeń. Bo takich w niej nie brakuje. 

14. "Wstyd" - Helen FitzGerald 
Wydawnictwo Burda Książki

Filmik na którym jest Su zobaczyło w sieci już ponad 23 tysiące osób. Wśród nich znalazły się mama dziewczyny, jej tata, młodsza siostra, babcia, druga babcia, dziadek, szef, nauczyciel biologii z szóstej klasy i... chłopak James.  

Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca tylko Leah. Jej siostra - przykładna, zdolna uczennica i chluba rodziny - zostaje za granicą, skompromitowana i przerażona. Do sieci trafił filmik, na którym Su po pijanemu dopuszcza się czynności seksualnych w nocnym klubie. I wszyscy go widzieli. Matka dziewczynek, Ruth Oliphant-Brotheridge, szanowana sędzia, jest wściekła. Jak mogło do tego dojść? Czy będzie w stanie wymierzyć sprawiedliwość mężczyźnie, który wykorzystał jej niewinną córkę? Jaką rolę odegrała w tym wszystkim Leah? Czy Ruth zdoła odnaleźć Su i sprowadzić do domu, jeśli ona wcale nie chce zostać odnaleziona? 

To sporo pytań, ale na szczęście w książce znajdziemy odpowiedzi. 

15. "Stalker" - Lars Kepler
Wydawnictwo Czarne


Już sama postać autora budzi pewną ciekawość, ponieważ za sukcesem powieści "Larsa Keplera" stoją dwie osoby. To Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. Ich poprzednia książka "Piaskun" zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Ich inne książki, takie jak "Hipnotyzer", "Kontrakt Paganiniego" i "Świadek" sprzedały się na całym świecie w milionach egzemplarzy. Sam "Hipnotyzer" został przetłumaczony na 38 języków i osiągnął międzynarodowy sukces, a jego zwieńczeniem był film, wyreżyserowany przez genialnego Lasse Halstroma.

Tym razem wchodzimy razem z autorami w niebezpieczny świat stalkingu. 

Kiedy do policyjnej skrzynki mailowej trafia krótki film przedstawiający kobietę w oknie, wszyscy uznają to za dziwny żart, ale już kilka dni później nikomu nie jest do śmiechu. Kobieta z okna pada ofiarą brutalnego morderstwa, jakiego nie pamiętają nawet najbardziej doświadczeni śledczy. Po paru dniach sytuacja się powtarza. Ofiarę kolejnego mordu znajduje jej mąż, który pod wpływem szoku sprząta miejsce zbrodni, a żonę obmywa z krwi i układa do snu. Niewiele pamięta i nie jest w stanie złożyć zeznań. Policyjny psychiatra Erik Maria Bark postanawia wprowadzić go w stan hipnozy, żeby dotrzeć do jego wspomnień. Hipnotyzer nie jest jednak gotowy na to, czego się dowie. Teraz musi zacząć kłamać. Policja jest bezsilna. Takie sprawy trafiały zawsze na biurko Joony Linny, jednak komisarz zaginął ponad rok temu i już dawno został uznany za zmarłego...

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy