Reklama

Reklama

Gdzie nie wyjeżdżać na wakacje? Ostrzeżenia MSZ

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego 2017 miliony Polaków planują zagraniczne urlopy. Wśród ulubionych destynacji wciąż przewijają się kraje, przed którymi kategorycznie ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Które kierunki są bezpieczne, a jakie należy omijać? Gdzie obcokrajowcom grożą ataki terrorystyczne i porwania? Zobacz "ostrzeżenia dla podróżujących" wydane przez polskie ministerstwo.

BELGIA

Najnowsze ostrzeżenie dla podróżujących polskiego MSZ dotyczy Belgii. Ministerstwo przypomina, że wciąż obowiązuje tam podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego.

Reklama

Zamachy w Brukseli

Władze belgijskie wprowadziły specjalne środki bezpieczeństwa 22 marca 2016 r. w związku z zamachami na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli. W atakach zginęły wówczas 32 osoby i trzech zamachowców-samobójców. Ponad 316 osób zostało rannych. 

We wtorek wieczorem, 20 czerwca br., na brukselskim Dworcu Centralnym doszło do kolejnej eksplozji. 36-letni sprawca ataku, wykrzykując słowa "Allahu akbar" ("Bóg jest wielki"), otworzył ogień do patrolujących dworzec żołnierzy. Napastnik został zastrzelony. W wybuchu, na szczęście, nikt nie zginął. Prokuratura generalna Belgii uznała incydent za atak terrorystyczny.

Wyrywkowe kontrole i apel MSZ

Wzmożone środki bezpieczeństwa obowiązują w Belgii głównie przy wejściach na dworce kolejowe, do metra i na lotniska. W miejscach publicznych zwiększona jest obecność policjantów i żołnierzy. Jak informuje MSZ, wyrywkowych kontroli należy spodziewać się przede wszystkim na granicy belgijsko-francuskiej.

Apeluje się, by turyści podróżujący do Belgii zachowywali szczególną ostrożność w miejscach zgromadzeń publicznych. Zaleca się też, by podróże zgłaszać w systemie Odyseusz (kliknij TUTAJ).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama