Reklama

Reklama

Majcherczyk: Chorzy bez "zielonej karty" dłużej czekają na leczenie

Chorzy na raka piersi, którzy nie mają karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, czekają na wdrożenie leczenia nawet 6 miesięcy - wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Watch Health Care. - Wnioski są niepokojące. Zaobserwowaliśmy, że po wprowadzeniu pakietu onkologicznego zwiększyły się też kolejki do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej - zaznacza Natalia Majcherczyk.

Fundacja w ramach tzw. Barometru przebadała dostępność do wszystkich świadczeń z koszyka gwarantowanego obejmujący okres po wprowadzeniu pakietu onkologicznego.  - Z przeprowadzonej analizy wynika, że średni czas oczekiwania wynosi 2,9 miesiąca i nie zmienił się w stosunku do poprzedniego badania, które obejmowało okres od  października do listopada. Zatem zastosowane rozwiązania nie wpłynęły na zmniejszenie kolejek, co jest niepokojące  - wyjaśnia Natalia Majcherczyk.

Reklama

- Do tej pory, w związku z tym, że na początku roku pojawiały się nowe kontrakty z NFZ, czas oczekiwania pacjentów na wdrożenie leczenia się zmniejszał. Oprócz tego zaobserwowaliśmy, że zwiększyły się kolejki do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej - dodaje.

Dodatkowo, w ramach tzw. Onkobarometru Fundacja przebadała etapowość leczenia dwóch najczęściej występujących schorzeń onkologicznych: raka piersi i raka płuc. Z analiz wynika, że czas oczekiwania na leczenie w przypadku osób posiadających tak zwaną "zieloną kartę" się skrócił. Jeśli chodzi o pozostałych pacjentów sytuacja uległa pogorszeniu. 

-  W przypadku pacjentów, którzy mają kartę DiLO, czas od zdiagnozowania do włączenia leczenia jest faktycznie krótszy niż 9 tygodni. Chorzy na raka płuc, którzy posiadają tak zwaną "zieloną kartę", czekają na leczenie zakończone operacją 1,4 miesiąca, a zakończenie radioterapią paliatywną - 1,6 miesiąca - wyjaśnia Natalia Majcherczyk.

Najdłużej czekają chorzy na raka piersi

Pacjenci, którzy nie załapali się na kartę DiLO i zostali zdiagnozowani na przykład pod koniec 2014 roku, czekają dłużej. Przy raku płuc na leczenie zakończone operacyjnie czekają 3,9 miesiąca, a leczenie zakończone radioterapią paliatywną - 4,4 miesiąca.

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku chorych na raka piersi. - Pacjenci, którzy mają kartę DiLO,oczekują na wdrożenie leczenia -  2, 2 miesiąca, a nieposiadający tzw. zielonej karty - około 6 miesięcy.

Majcherczyk zwraca również  uwagę na problem z wydawaniem kart DiLO oraz na przesunięcia, które spowodowało ich wprowadzenie. - Osoby posiadające kartę DiLO faktycznie uzyskują pomoc szybciej, ale kosztem innych pacjentów, bo jednocześnie zwiększyły się kolejki do lekarzy Podstawowej Opieki Medycznej - wyjaśnia ekspertka.

"Oszczędności powstają, a ludzie umierają"

Pakiet onkologiczny wciąż jest przedmiotem sporu i wywołuje wiele emocji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz twierdzi, że zastosowane rozwiązania zdezorganizowały system ochrony zdrowia w Polsce i złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ich zgodności z konstytucją.

- Pakiet onkologiczny zamiast poprawić finansowanie, (...) tak  naprawdę wszystkim leczącym te pieniądze zabrał. Na pewno zwycięzcą tych rozwiązań jest NFZ, bo tam oszczędności powstają, a ludzie umierają - mówił podczas konferencji. 

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpiera zarzuty i ocenia, że stanowisko szefa samorządu lekarskiego jest "zadziwiające". - Mamy swoje analizy, które wskazują na to, że ten pakiet jest jak najbardziej zgodny z konstytucją, a przede wszystkim jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem - argumentował

Pakiet onkologiczny został wprowadzony na początku 2015 roku. Miał skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. Właśnie w tym celu wprowadzono kartę DiLO. Chorzy z "zieloną kartą" oczekują na wdrożenie leczenia krócej niż pacjenci nieonkologiczni.

Karta uprawnia do leczenia nieobjętego limitami zawartymi w kontraktach NFZ z placówkami. Warunkiem jest dotrzymanie przez świadczeniodawców terminu - maksymalnie 9 tygodni od momentu postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne