Reklama

Reklama

Kolejny raz wysprzątali Tatry

Szósta edycja akcji Czyste Tatry za nami. W minioną sobotę 4500 wolontariuszy zniosło z tatrzańskich szlaków 250 kilogramów śmieci. Na Górnej Równi Krupowej powstała też mozaika przedstawiająca godło Polski, która niebawem może trafić do księgi rekordów Guinnessa.

Organizatorem corocznego sprzątania najwyższych gór w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska. Honorowym ambasadorem akcji i prezesem organizacji jest Rafał Sonik.

Wstydliwy problem

Utytułowany rajdowiec i przedsiębiorca w pierwszą edycję zaangażował się z powodu... wstydu. Krępował się, kiedy prowadził przyjaciół na wycieczkę w pełne śmieci Tatry, podczas gdy góry w Niemczech czy Szwajcarii świeciły czystością i przykładem.

Podczas pierwszej odsłony Czystych Tatr wolontariusze znieśli ze szlaków góry śmieci. Po kilkuset metrach idący na przedzie wołali, że mają pełne worki i potrzebują nowych.

Reklama

- Odbijałem ze szlaku na Goryczkowej, puszki i butelki były poupychane między kosodrzewiną i pod kamieniami. Przed rokiem było zupełnie inaczej. Głównie mogliśmy się koncentrować na podziwianiu przyrody - wspominał Rafał Sonik przed startem tegorocznej akcji.

Coraz więcej chętnych

W latach 2012-2016 w akcji udział wzięło 15 tysięcy osób, w tym według szacunków organizatorów do Zakopanego przybyło - mimo deszczowej aury - rekordowe 4,5 tys. wolontariuszy.

- Taką obserwujemy tendencję. Co roku jest coraz więcej chętnych do sprzątania, ubywa za to śmieci - podkreśla Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy akcji.

W poprzednich latach z tatrzańskich szlaków zniesiono blisko pięć ton odpadów, tym razem około 250 kilogramów. To również rekord. Rok temu zebrano o 30 kg więcej. To znak, że edukacyjny charakter imprezy powoli przynosi zamierzone rezultaty.

- Piękno tatrzańskiej przyrody to nasza wielka duma. Od sześciu lat pokazujemy, że to także ogromna odpowiedzialność - podsumował Rafał Sonik, dziękując licznie przybyłym wolontariuszom za zaangażowanie.

Rekordowy orzeł biały

W miasteczku akcji przy Górnej Równi Krupowej przygotowano liczne atrakcje, w tym koncert zespołu Blue Cafe i próbę bicia rekordu Guinnessa - z pochodzącego z przetworzonej folii regranulatu ułożono wielką mozaikę przedstawiającą orła białego.

Mozaika, podają organizatorzy, uzyskała już status rekordu Polski, w ciągu najbliższych dni może uzyskać status rekordu Guinnessa.

- Sprzątając Tatry, Beskidy, Karkonosze, Mazury czy plaże pokazujemy, że naprawdę kochamy Polskę. Stąd patriotyczny znak, który ma symbolizować naszą troskę o własne środowisko - komentuje Krzysztof Dąbrowa.

Plaże dla bosych stóp

Czyste Tatry za nami, pora na Barefoot Projekt Czysta Plaża, kolejny społeczny i edukacyjny projekt krakowskiego stowarzyszenia. - Ruszamy już w przyszły weekend. W tym roku będziemy w Gdańsku, Łebie i Warszawie - zaprasza Krzysztof Dąbrowa.

Idea, tak jak w przypadku sprzątania gór, szczytna i prosta. Chodzi o to, żeby polskie plaże, niekiedy pełne kapsli, petów i potłuczonych butelek, były przyjazne bosym stopom.

Szczegóły i rejestracja na stronie organizatora

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy