Zabiegi stomatologiczne refundowane przez NFZ w 2022 roku

Zdrowy i piękny uśmiech to nie tylko promienny wygląd i dowód należytej troski o prawidłową higienę jamy ustnej, ale przede wszystkim oznaka zdrowia. Mimo że wizyta na fotelu stomatologicznym według wielu pacjentów nie należy do szczególnie przyjemnych, to jednak cykliczne kontrole zębów są konieczne, jeśli zależy Ci na utrzymaniu ich w dobrym stanie i niedopuszczeniu do zaniedbań, które mogłyby powodować potrzebę zastosowania bardziej zaawansowanego leczenia. Odwiedzając regularnie gabinet stomatologiczny (Wrocław i inne duże miasta to miejsca, w których specjalistyczna pomoc z tego zakresu jest wręcz na wyciągnięcie ręki), zatroszczysz się o stan swojego uzębienia, nie narażając się na nagłe sytuacje bólowe wymagające natychmiastowej interwencji. Jakie podstawowe zabiegi stomatologiczne wykonasz w ramach NFZ w 2022 roku? Sprawdź listę gwarantowanych świadczeń!

Podstawowe zabiegi stomatologiczne wykonywane w ramach NFZ

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia osoby ubezpieczone mają możliwość korzystania z podstawowych zabiegów stomatologicznych, które są w całości finansowane przez NFZ. Wśród dostępnych świadczeń stomatologicznych podlegających refundowaniu w 2022 roku wymienić można:

  • tzw. białe plomby - w zębach przednich górnych i dolnych (w przypadku dorosłych do uzupełnienia wykorzystuje się tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny, w przypadku dzieci do lat 18 - szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy) oraz plomby szare (amalgamatowe) w pozostałych zębach;
  • leczenie kanałowe - osobom dorosłym przysługuje od kła do kła (3-3), dzieciom i młodzieży do lat 18, a także kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) wykonuje się leczenie kanałowe wszystkich zębów, które mają max. 3 kanały;
  • proteza częściowa z elementami doginanymi od 5. brakujących zębów oraz proteza całkowita w sytuacji bezzębia (leczenie protetyczne przysługuje raz na 5 lat, naprawa protezy w ramach NFZ u większości pacjentów możliwa jest natomiast raz na 2 lata).

W ramach zabiegów stomatologicznych refundowanych przez NFZ pacjentom ubezpieczonym przysługuje dodatkowo:

  • badanie stomatologiczne raz w roku;
  • kontrola lekarska trzy razy w roku;
  • zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne;
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;
  • usunięcie kamienia nazębnego;
  • usunięcie zęba jedno- i wielokorzeniowego.

Stomatolog na NFZ czy prywatny gabinet stomatologiczny (Wrocław)?

Wizyta u stomatologa dla wielu pacjentów kojarzy się ze stresem i dyskomfortem - dotyczy to zarówno dzieci, jak i niektórych dorosłych. Dlatego wciąż przez gros osób jest ona uporczywie odwlekana, aż do momentu, gdy dolegliwości bólowe skutecznie wyeliminują ich z codziennego funkcjonowania, a konieczność interwencji specjalisty okaże się niezbędna.

W takich sytuacjach najczęściej nie sposób oczekiwać na termin w publicznej placówce zdrowia, tym bardziej że zakres gwarantowanych zabiegów w ramach NFZ jest znacznie ograniczony, co widać szczególnie w przypadku osób dorosłych. Wówczas najbardziej zasadnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług, jakie oferuje prywatny gabinet stomatologiczny. Wrocław, jako stolica Dolnego Śląska, dysponuje rozległą siecią placówek wykonujących zabiegi stomatologiczne, ale specjalistów z tego zakresu bez trudu można znaleźć również w mniejszych miastach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "gabinet stomatologiczny Wrocław" lub inną, interesującą Cię miejscowość, zapoznać się z ofertą, przeczytać opinie i wybrać najlepszego specjalistę dla Twoich potrzeb.

Co przekonuje pacjentów do wizyty w prywatnym gabinecie stomatologicznym? Przede wszystkim jest to wspomniany czas oczekiwania na konsultację. Terminy w publicznych placówkach zdrowotnych okazują się bowiem często dość odległe. Jeśli pacjent skarży się na dokuczliwy ból zęba, a leczenie jest pilne - jedynym słusznym wyborem okazuje się specjalista świadczący swe usługi w prywatnym gabinecie. Co więcej, tego typu kliniki niejednokrotnie dysponują bardziej innowacyjną technologią i nowocześniejszym sprzętem, co korzystnie wpływa nie tylko na skuteczność leczenia, ale również komfort pacjentów.

 

 Artykuł sponsorowany

 

 

 

 

 

 

 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy