Reklama

Ubezpieczenie OC w miastach powiatowych drożeją! Jak uchronić się przed podwyżkami?

Eksperci prognozują, że skutki inflacji odczują także właściciele samochodów, którzy niebawem zapłacą więcej za ubezpieczenie OC. Dane za II kwartał 2022 roku nie napawają optymizmem, zwłaszcza mieszkańców miast powiatowych.

Artykuł sponsorowany

Na bazie raportu "Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych - 2 kwartał 2022" opublikowanego przez multiagnecję Punkta, zauważalne są podwyżki cen ubezpieczenia OC w średnich i dużych miastach. Co zrobić, żeby przy najbliższej okazji kupić najtańsze OŚrednia krajowa w dół, drożej w miastach powiatowych

Obserwując krajową gospodarkę, można było spodziewać się wyższych kosztów ubezpieczenia OC samochodu. Póki co jednak inflacja nie dotknęła stawek OC w znaczącym stopniu, a nawet możemy obserwować spadki cen. Zgodnie z raportem "Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych" w II kwartale 2022 roku polscy kierowcy zapłacili średnio o 10% mniej za ubezpieczenie samochodu niż we wcześniejszym kwartale.

Reklama

Niemniej ogólnokrajowe dane nie odzwierciedlają w pełni sytuacji na rynku. Najlepszym tego przykładem są miasta powiatowe, gdzie odnotowano wyraźne podwyżki cen składek. Rekordowo dużo za ubezpieczenie OC samochodu musieli płacić mieszkańcy takich miast jak Rumia, Piaseczno, Nowy Dwór Mazowiecki, Tomaszów Mazowiecki, Żyrardów czy Dzierżoniów.

Co zrobić, żeby płacić mniej za OC?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to oczywiście: jeździć bezpiecznie. W ten sposób można zachować zniżki i liczyć na atrakcyjne warunki ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Ustalanie składki za OC to jednak dużo bardziej złożony temat. Jak widać po statystykach, ważny jest m.in. adres. Mieszkańcy miast wojewódzkich płacą średnio 7,5% więcej za ubezpieczenie samochodu niż kierowcy, którzy na co dzień żyją w mniejszych miejscowościach.

Warto też wspomnieć, że od czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do bazy CEPiK, w której mogą sprawdzić m.in. liczbę punktów karnych właściciela pojazdu. Kierowcy, którzy często dostają mandaty, muszą przygotować się również na wyższe koszty ubezpieczenia OC samochodu.

Tradycyjnie też, żeby znaleźć najtańsze OC, trzeba szukać najlepszych ofert. Niezastąpione będą takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeń, dzięki której w przejrzysty sposób można zestawić ze sobą przybliżone propozycje towarzystw ubezpieczeniowych. Warto śledzić także aktualny ranking ubezpieczeń, gdzie uwzględnione są bieżące promocje i ceny ubezpieczenia OC.

Tylko w ten sposób można uniknąć losu pewnego 55-letniego mieszkańca Warszawy, który za OC dla swojego Mercedesa Vito z napędem diesla musiał zapłacić aż 5412 zł.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama