Serce człowieka – co należy o nim wiedzieć?

Serce to główny narząd w ludzkim ciele. Jego kluczowym zadaniem jest pompowanie krwi po organizmie, aby wszystkim budującym go komórkom dostarczyć tlen i składniki odżywcze. Dowiedz się więcej na temat mięśnia sercowego – jak jest zbudowane, gdzie się znajduje i na co najczęściej choruje.

Serce - gdzie jest położone?

Serce, centralny element układu krążenia, to narząd mięśniowy, który znajduje się w środkowej części klatki piersiowej. Serce umiejscowione jest nieco bardziej po lewej stronie ciała. Zlokalizowane jest między prawym i lewym płucem. Od tyłu serce znajduje się niedaleko kręgosłupa, a dokładnie na poziomie kręgów piersiowych T5-T8. Od przodu mięsień ten przylega do chrzęstnych części żeber i mostka. Jego górna część to miejsce przyczepu wielkich naczyń krwionośnych. Położona jest na wysokości połączenia trzeciego żebra. Z kolei od dołu serce sięga miejsca połączenia chrzęstnych części czwartego lub piątego żebra z mostkiem.

Jak zbudowane jest serce?

Serce położone jest w osierdziu. Najprościej przedstawić je można jako swego rodzaju worek, którego zadaniem jest ochrona serca przed urazami. W budującej serce ścianie wyróżnić można trzy warstwy. Są to nasierdzie, śródsierdzie, wsierdzie. Sam mięsień sercowy podzielony jest na cztery elementy: na prawy i lewy przedsionek, które stanowią jego górną część oraz na położone pod nimi prawą i lewą komorę. Powszechnie stosowanymi określeniami są serce prawe i serce lewe. W ten sposób nazywa się odpowiednio prawy przedsionek i komorę oraz lewy przedsionek i komorę. Ważnym elementem w budowie serca są zastawki. To dzięki nim pompowana przez mięsień krew nie cofa się i płynie w jednym kierunku.

Jak zmienia się i pracuje serce?

Serce to narząd, który zmienia swoją masę, a także w pewnym stopniu swoją pracę na poszczególnych etapach życia. U noworodków jego masa wynosi około 20 g, a w czasie minuty wykonuje ono 120-160 uderzeń. U osoby dorosłej serce osiąga blisko pół kilograma, a w czasie minuty wykonuje od 60 do 90 uderzeń. Mięsień sercowy funkcjonuje na zasadzie pompy. Cykl jego pracy można przedstawić najogólniej w następujący sposób: od lewego przedsionka dociera krew z tlenem, dostaje się tam z płuc przez żyły płucne, z lewego przedsionka trafia do lewej komory, stąd zostaje przepompowana do aorty i rozprowadzana po ciele, jednocześnie do prawego przedsionka przez żyłę główną dociera krew bez tlenu, która trafia do prawej komory, tam zostaje przepompowana do tętnicy płucnej i dostaje się do płuc, aby zostać ponownie natlenowana.

Choroby serca

Serce narażone jest na liczne patologie. W ich rozpoznaniu ważne miejsce zajmują wywiad, osłuchiwanie czynności serca, badania krwi, EKG, tzw. echo serca, czyli USG, rezonans magnetyczny, a w szczególnych przypadkach nawet koronarografia. Aby kontrolować pracę serca, warto skorzystać ze specjalnie opracowanego pakietu sercowego. Więcej na ten temat można się dowiedzieć pod adresem https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-sercowy

Choroby serca mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone powstają w życiu płodowym. Są nieprawidłowościami budowy serca lub dużych naczyń. Wśród nabytych chorób serca wymienia się m.in.: wady zastawkowe, zapalenie wsierdzia, osierdzia, a nawet mięśnia sercowego, niewydolność mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, migotanie przedsionków oraz zaburzenia rytmu i przewodnictwa.

Artykuł sponsorowanyWasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy