Rekompensaty za prąd. Jak uzyskać dopłatę do rachunków?

Pandemia, kryzys energetyczny, pędząca inflacja i wysokie rachunki - to jedne z najczęściej powtarzających się haseł w tym roku. W obliczu tych problemów pojawia się pytanie o rekompensaty. W tym artykule dowiesz się, jak uzyskać dopłatę do rachunków za prąd.

Podwyżki cen prądu: dlaczego tak wysokie?

W ostatnich miesiącach pośrednio każdy i każda z nas odczuć może skokowy wzrost cen na rynku energetycznym. Trwający w Europie kryzys energetyczny ma wpływ na podwyżki cen gazu i prądu, w tym i wysokość cen wszystkich towarów. Na tle innych krajów Europy, w Polsce pojawiły jedne z największych podwyżek. Coraz częściej mówi się o szczególnie niekorzystnej sytuacji polskiej energetyki elektrycznej, która nie przeszła konwersji z węgla na gaz ziemny. Ceny uprawnień do emisji CO2 dynamicznie rosną - w kwietniu 2020 roku było to 20 euro za tonę, dziś już ponad 90 euro za tonę.

Wzrostowi cen uprawnień nie sprzyja coraz większe, popandemiczne zapotrzebowanie na prąd, które pod znakiem zapytania stawia jego stabilne dostawy. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego odbywa się między innymi za pośrednictwem opłaty mocowej. Ta z kolei podwyższy ceny rachunków, które zapłacimy w 2022 roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już nowe, wyższe stawki opłaty mocowej na najbliższy rok. W zależności od naszego zużycia prądu będą one wynosić od 2,92 zł do 16,30 zł brutto miesięcznie.

Dowiedz się więcej na temat wpływu cen uprawnień do emisji CO2 na rynek energetyczny: https://www.rachuneo.pl/artykuly/cena-uprawnien-do-emisji-co2

Jakie rekompensaty za prąd, czy co w tarczy antyinflacyjnej?

Wiele razy w 2021 roku mówiło się o szczytowej wartości inflacji. W listopadzie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 7,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednak prognozy ekonomistów i ekonomistek wskazują, że w 2022 roku inflacji nie uda się zahamować - wskaźniki mają jeszcze przyspieszyć. W 2022 roku czeka nas kolejny wzrost cen gazu i prądu.

Z tego powodu rząd planuje rozwiązania, które mają złagodzić jej dotkliwe skutki. Są to:

 • obniżony VAT na energię elektryczną z 23 do 5% (styczeń-marzec 2022)
 • obniżony VAT na gaz ziemny z 23 do 8% (styczeń-marzec 2022)
 • obniżka akcyzy na energię elektryczną (styczeń-maj 2022)
 • dodatek osłonowy

Aktualnie rząd wnioskuje o zerową stawkę VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną, która miałaby obowiązywać do czerwca 2022 roku. Projekt ustawy nie został jeszcze zatwierdzony.

Dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych

Wprowadzenie dodatku osłonowego ma za zadanie zrekompensować rosnące ceny energii, gazu, paliw, ciepła i... wszystkich towarów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oświadcza, że wsparcie finansowe zostanie udzielone blisko 7 mln  gospodarstw domowych w Polsce.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotację z budżetu państwa. Jego wysokość określana jest w wyniku połączenia kilku kryteriów.

Od czego zależy wysokość dodatku?

Po pierwsze, wysokość dodatku osłonowego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym. Roczna, maksymalna wartość stawki dodatku może wynieść:

 • 400/500 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego;
 • 600/750 zł dla składającego się z 2 do 3 osób gospodarstwa domowego;
 • 850/1062,50 zł dla składającego się z 4 do 5 osób gospodarstwa domowego;
 • 1150/1437,50 zł dla składającego się z co najmniej 6 osób gospodarstwa domowego.

Po drugie, wartość dodatku osłonowego zależy od kryterium dochodowego:


 • 400/500 zł w przypadku dochodu do 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
 • 600/750 zł w przypadku dochodu do 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym składającym się z 2 do 3 osób;
 • 850/1062,50 zł w przypadku dochodu do 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym składającym się z 4 do 5 osób;
 • 1150/1437,50 zł w przypadku dochodu do 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym składającym się z co najmniej 6 osób.

Pamiętaj, że dodatek osłonowy przyznawany jest tylko jednej osobie z gospodarstwa domowego. Gdy więcej osób z tego samego gospodarstwa złoży wniosek, będzie on przyznany osobie, która złożyła go pierwsza.

Po trzecie, maksymalne wartości dodatku osłonowego przyznawane są osobom, które w swoich gospodarstwach wykorzystują ogrzewanie węglowe (np. kocioł na paliwo stałe, piec kaflowy, kominek, kuchnia węglowa). Marlena Maląg - Ministra rodziny i polityki społecznej - wyjaśnia, że "ze względu na to, że osoby, które ogrzewają się paliwem stałym, nie mogą liczyć na obniżenie kosztów tego paliwa, wprowadzamy podwyższenie tego dodatku osłonowego. Osoba w gospodarstwie jednoosobowym będzie mogła taki dodatek uzyskać w wysokości 500 zł, natomiast najwyższe dofinansowanie - czyli dla gospodarstwa co najmniej sześcioosobowego - to będzie 1437,50 zł".

Czytaj więcej o dodatku i rekompensatach: https://www.rachuneo.pl/artykuly/rekompensaty-za-prad

Jakie kryje się wsparcie finansowe w zasadzie złotówka za złotówkę?

Dodatek osłonowy przysługuje także osobom, które otrzymują dochody powyżej 2100 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1500 zł (gospodarstwa wieloosobowe). Wysokość dodatku określana jest wówczas w ramach zasady "złotówka za złotówkę".

Reguła ta oznacza, że wysokość dodatku osłonowego obniżana jest o kwotę przekraczającą przeciętny dochód miesięczny. Przykładowo osoba w gospodarstwie jednoosobowym, nieposiadająca ogrzewania, które jest  zasilane węglem i otrzymująca dochód o wartości 2400 zł, otrzyma dodatek w wysokości 100 zł na 2022 rok (2400 zł dochodu - 2100 zł progu dochodowego = 300 zł, o które obniżana jest wartość przysługującego dodatku 400 zł).

Minimalna kwota dodatku może wynieść 20 zł. Rekompensata nie przysługuje, gdy wysokość ustalonego w powyższy sposób dodatku jest niższa niż 20 zł.

Jak wnioskować?

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby wnioskującej. Można go złożyć drogą korespondencyjną lub elektroniczną (z wykorzystaniem profilu zaufanego).

Dodatek osłonowy obowiązuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Wypłacany jest w dwóch równych ratach: 1) do 31 marca 2022 r. oraz 2) do 2 grudnia 2022 r. Jeśli wniosek zostanie złożony później niż na 2 miesiące przed upływem wskazanych terminów, dodatek wypłacany jest jednorazowo. Aby jak najszybciej otrzymać pieniądze, wniosek powinien zostać złożony do końca stycznia. Najpóźniej jednak wnioski mogą być składane do 31 października 2022 roku. Jak zapewnia Ministerstwo Klimatu, w tym przypadku 100% dodatku zostanie wypłacony do 2 grudnia 2022 roku.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego znalazł się już na stronie gov.pl

A może długofalowe rekompensaty za prąd?

Obniżony VAT czy dodatek osłonowy to rozwiązania, których zadaniem jest złagodzenie negatywnych skutków inflacji, odczuwanych przez nas wszystkich. Szczególnie jednak działania te wspierają osoby zmagające się z ubóstwem energetycznym. Nie da się jednak ukryć, że to działania profilaktyczne, w końcu jak długo mogą trwać dopłaty przy ograniczonym budżecie?

Obniżka VAT obowiązywać będzie tylko 3 miesiące, a dodatek osłonowy przewidziany jest na rok. W obliczu wielu narastających kryzysów warto zastanowić się nad działaniami, które na dłużej zrekompensują wydatki. Co możesz zrobić?

 • Przemyśl zmianę dostawcy na atrakcyjniejszego

Z pomocą konsultanta lub konsultantki Rachuneo możesz to zrobić za darmo i bez wychodzenia z domu. Wielu dostawców energii elektrycznej jest w stanie zapewnić Ci niższe stawki - warto zapoznać się z ich ofertami. Pomoże Ci w tym porównywarka Rachuneo: https://www.rachuneo.pl.

 • Zapoznaj się z ofertą fotowoltaiki

Darmowa, odnawialna energia w obliczu ciągłych podwyżek i zmian cen? Instalacja fotowoltaiki to z pewnością niemała inwestycja, ale gwarantująca ogromne rekompensaty w przyszłości. W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo dowiesz się o oszacowanej cenie inwestycji i dostępnych ofertach wielu firm. Nie zapominaj, że wciąż dostępne są programy, które wspierają instalacje fotowoltaiczne! Jest to chociażby Program Czyste Powietrze.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy