Praca w Warmińsko-mazurskim. Jak wyglądał rynek pracy w 2021

Województwo warmińsko-mazurskie zasługuje na miano nieco niedoinwestowanego. Występuje tu spore bezrobocie, zarobki są niższe niż w innych częściach kraju. A przecież ten region ma niebywały potencjał turystyczny! Jest i dobra wiadomość, 2021 rok przyniósł powolne zmiany na lepsze.

Ile można zarobić w województwie warmińsko-mazurskim?

Wysokość wynagrodzeń na Warmii i Mazurach uzależniona jest przede wszystkim od wykonywanego zawodu. Choć średnie wynagrodzenie wynosi około 4900 zł brutto i jest po ponad 1000 zł niższe od tego wypłacanego w okręgu warszawskim, Małopolsce i Wielkopolsce, to trzeba tu zanotować jego sukcesywny wzrost. W 2021 roku był on relatywnie duży, bo przeciętne wynagrodzenie wzrosło o około 10%. Oczywiście było różne w różnych sektorach gospodarki, jednak tendencja zwyżkowa jest dobrym prognostykiem dla rozpoczynającego się roku 2022, który zdaniem analityków będzie dla rynku pracy bardzo łaskawy.

Jak wszędzie, tak i na Warmii i Mazurach są lepiej i gorzej opłacane zawody. Najwięcej zarobią kierowcy, przedstawiciele handlowi, księgowi i budowlańcy. Z niższymi wynagrodzeniami muszą się pogodzić pracownicy branży hotelowej i gastronomicznej. Dla nich najwięcej pracy jest w sezonie letnim i to wtedy muszą zarobić na cały rok - zimą zapotrzebowanie na ich usługi jest zdecydowanie niższe.

Nieco wyższe niż w całym województwie są zarobki w Elblągu, co, biorąc pod uwagę wielkość i charakter miasta, nie jest zaskakujące.

Bezrobocie na Warmii i Mazurach sukcesywnie spada

Bezrobocie na Warmii i Mazurach należy do najwyższych w skali kraju. To pokłosie niedoborów w rozwoju przemysłu i handlu. W tym regionie nie znajdziemy miast, które zasługiwałyby na miano centrów handlowo-usługowo-logistycznych. Niewiele firm decyduje się tu umieszczać swoje przedstawicielstwa. Dominuje tu rolnictwo i turystyka, a więc branże, w których pracuje się głównie latem.

Na koniec 2021 roku bezrobocie w województwie warmińsko-mazurskim wynosiło ponad 9% i było o blisko trzy punkty procentowe wyższe, niż średnia dla całego kraju. Nieco lepiej przestawia się sytuacja w miastach. Bezrobocie w Elblągu wynosiło niespełna 7%, a w Olsztynie niespełna 4%, co mocno zaskakuje na tle województwa. Dane na temat bezrobocia są jednak dość optymistyczne. W 2021 roku zanotowano jego nieduży, ale całkiem wyraźny spadek, co u progu 2022 roku brzmi bardzo obiecująco.

Na Warmii i Mazurach jest za dużo ekonomistów

Brzmi to może zaskakująco w dobie rewolucji elektronicznej i technologicznej, która niewątpliwie oprócz naukowców potrzebuje ekonomistów, ale takie są fakty. Na warmińsko-mazurskim rynku pracy jest za mało ofert pracy dla ekonomistów. Powody takiego stanu rzeczy mogą być dwa:

  • niska liczba firm zatrudniająca specjalistów z zakresu ekonomii,
  • zbyt duża liczba bezrobotnych ekonomistów.

Jeśli jesteś ekonomistą, nie planuj przeprowadzki do Krainy Tysiąca Jezior. Możesz się srodze rozczarować.

W tym zawodzie na pewno znajdziesz zatrudnienie w województwie warmińsko-mazurskim

Nie tylko rolnictwo i turystyka potrzebują rąk do pracy, a nawet można powiedzieć, że - paradoksalnie - potrzebują ich najmniej. Na Warmii i Mazurach są branże, w których bez trudu można dostać zatrudnienie. Należą do nich:

- budownictwo - intensywny ruch na rynku nieruchomości nie ominął Warmii i Mazur. Także tu powstają nowe osiedla mieszkaniowe, prywatne domy oraz budynki tzw. użyteczności publicznej. Widać też wyraźny deficyt betoniarzy, zbrojarzy, pracowników ogólnobudowlanych, cieśli, stolarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji i pracowników robót wykończeniowych;

- opieka nad osobami starszymi - w regionie brakuje opiekunek osób starszych oraz asystentów osób niepełnosprawnych,

- branża medyczna - deficyty pracowników zgłaszane są w całym kraju, nie ominęły także Warmii i Mazur. Brakuje nie tylko lekarzy specjalistów i pierwszego kontaktu, ale także pielęgniarek i położnych.

- spedycja - w województwie jest bardzo dużo ofert pracy dla kierowców samochodów ciężarowych (na trasach krajowych i międzynarodowych) oraz autobusów.

- gastronomia - niewykluczone, że to relatywnie niewysokie zarobki są powodem braków wśród kucharzy i ich pomocników. Ich brak jest wyraźnie widoczny zwłaszcza w sezonie letnim.

Jak znaleźć pracę na Warmii i Mazurach

W regionie dotkniętym stosunkowo dużym bezrobociem szukanie pracy wymaga zaangażowania i konsekwencji.

Poszukiwania warto prowadzić na kilku frontach jednocześnie. Najlepszym źródłem ofert pracy są portale z ogłoszeniami z całej Polski, np. https://www.gowork.pl/praca/olsztyn;l. Warto działać także na rynku lokalnym, np. dołączając do społeczności w mediach społecznościowych, rozpytując rodzinę i znajomych, czytając miejscową prasę itp.

Warto też pamiętać, że konkurencja jest spora i reagować na pojawiające się oferty w możliwie najkrótszym czasie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy