Praca w dresie, więcej obowiązków, ale i czasu dla rodziny. Jak zmieniło się życie Polaków w czasie pandemii?

Przez ponad rok wiele osób pracowało zdalnie, a dodatkowo w części polskich domów dzieci także uczyły się zdalnie. Czy Polacy zaakceptowali ten model pracy? Czego w czasie lockdownu brakowało im najbardziej, a czego robili więcej? Jak z perspektywy czasu ocenią tę sytuację osoby pracujące zdalnie z dziećmi oraz osoby pracujące bez dzieci? Raport przygotowany na zlecenie nju mobile pozwala odpowiedzieć na te, i inne ważne pytania, dotyczące pracy z domu i obrazu codziennego życia Polaków podczas pandemii. Sprawdźmy, jak wyglądała codzienna rutyna, praca zawodowa, czas prywatny i relacje rodzinne oraz społeczne w polskich domach przez kilkanaście miesięcy izolacji.

Nasza codzienność w pandemii

Duża część z nas zdążyła się już przyzwyczaić do komfortowej pracy w wygodnym dresie - aż 73% Polaków pozytywnie ocenia zdalną formę pracy i tylko niespełna 15% ankietowanych twierdzi, że brakowało im pracy z biura. Tego, z czego najtrudniej było rezygnować, to w głównej mierze spotkania towarzyskie, wychodzenie z domu, posiłki w restauracjach, wyjazdy czy uprawianie sportu. Podczas lockdownu poświęcaliśmy więcej czasu na rozrywkę - zamknięte lokalne, kina, teatry, brak możliwości spotkań na żywo ze znajomymi, brak imprez i koncertów - spowodowały, że nasza aktywność przeniosła się do internetu, a rozrywki nabrały wirtualnego charakteru.

Zdecydowanie wzrosło oglądanie filmów i telewizji, zaangażowanie w media społecznościowe, czytanie książek i wiadomości w internecie. Częściej niż przed pandemią graliśmy też w gry. Jak pokazuje powyższy wykres, osoby pracujące zdalnie z dziećmi przeznaczały więcej czasu na domową rozrywkę niż osoby z grupy bez dzieci. Więcej o tym, jak różniło się życie osób w obu badanych grupach w raporcie na stronie https://www.njumobile.pl/artykul/raport-ircenter

Wraz ze wzrostem aktywności w internecie (praca i nauka przez internet, domowe rozrywki, gry i filmy online itp.) wzrosło zapotrzebowanie na szybsze łącza i większe pakiety internetu mobilnego.

Blisko co czwarty ankietowany pracujący zdalnie z dziećmi deklaruje, że zwiększył pakiet danych internetu mobilnego, a 18% respondentów postawiło na szybsze łącze internetu stacjonarnego.

Jak pracowało się zdalnie z dziećmi, które uczyły się w domu?

Jak wynika z raportu zrealizowanego na zlecenie nju mobile, osoby pracujące zdalnie, których dzieci również uczyły się zdalnie, miały zdecydowanie więcej obowiązków domowych. Gotowanie, sprzątanie, zajmowanie się domem i dziećmi zabierało im więcej czasu niż osobom bez dzieci. W efekcie czuli się bardziej obciążeni. Do osoby z dziećmi, deklarujące że pracowały więcej niż przed pandemią uważają, że praca zawodowa zajmowania im średnio o 2,5 godziny więcej każdego dnia. W połączeniu z niepewnością o to, kiedy pociechy wrócą do szkół i jak rozwinie się sytuacja związana z COVIDem, rodzice dzieci uczących się w domach odczuwali większe zmęczenie i niepokój.

Praca z domu - jak oceniają ją Polacy?

Czy polskie rodziny akceptują pracę zdalną? Okazuje się, że w większości tak, przy czym większą akceptację wykazują osoby pracujące zdalnie bez dzieci (80%), a osoby pracujące zdalnie z dziećmi, preferują ten model pracy nieco mniej - popiera go 66% osób. Praca z domu kojarzy nam się przede wszystkim z wygodnym strojem, mniejszymi wydatkami na ubrania, ale i brakiem kontaktu ze współpracownikami.

Połowa ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że w czasie lockdownu miała więcej czasu dla rodziny, a średnio 40% że więcej pracowało się zawodowo. Co drugi badany w grupie osób bez dzieci zgadza się z tym, że miał więcej czasu dla siebie, a 47% uważa, że w czasie pandemii mogło się rozwijać. Z czym w takim razie nie zgadzają się ankietowani? Przede wszystkim z twierdzeniem, że dzieci uczyły się lepiej niż przed pandemią oraz, że mniej grały w gry komputerowe i oglądały mniej telewizji.

Co jeszcze zmieniło się w naszym życiu w czasie lockdownu? Odpowiedź w raporcie na stronie njumobile.pl

Raport na zlecenie nju mobile: "Polacy w pracy zdalnej. Jak żyliśmy podczas lockdownu?" został przygotowany na bazie badania IRCentrum przeprowadzonego w lutym 2021 roku na grupie 1000 respondentów (kobiety i mężczyźni w wieku 25-55 lat) za pomocą metodologii CAWI - standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. Badaniem objęte zostały dwie grupy: osoby pracujące zdalnie, których dzieci uczyły się zdalnie oraz Osoby pracujące zdalnie bez dzieci lub z dziećmi, które uczyły się stacjonarnie.

 


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy