Pobyt w szpitalu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć

Koszty leczenia poza granicami naszego kraju mogą być bardzo wysokie – szczególnie, gdy hospitalizacja trwa wiele dni albo tygodni. Jest to problem mogący dotknąć np. osób wybierających się na zagraniczne wakacje, które w trakcie ich trwania dotknęła choroba albo które uległy wypadkowi. Jak wysokie są koszty leczenia za granicą i jak się przed nimi uchronić, by zapewnić sobie łatwiejszą codzienność?

Ile kosztuje pobyt w szpitalu za granicą i czy koszty pokryje karta EKUZ?

Koszt jednego dnia pobytu w szpitalu jest różny - w zależności od kraju, w którym aktualnie przebywamy. Dla przykładu w Niemczech wynosi on 10 Euro, w Belgii nieco ponad 15 Euro (pierwszy dzień kosztuje 42,58), a w Austrii od 12 do nieco ponad 20. Oczywiście kwoty te w większości przypadków powiększane są przez inne usługi - transport do szpitala, zabiegi, a nawet przeprowadzone badania. W efekcie ostateczny koszt może okazać się bardzo duży i przerastać możliwości osoby, która nie posiada wystarczających oszczędności.

Niestety w wielu przypadkach w jego pokryciu nie pomoże EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), ponieważ jej posiadanie oznacza, że będziesz traktowany tak samo, jak mieszkaniec danego kraju. Jeżeli więc w danym miejscu opieka zdrowotna jest płatna, możesz otrzymać jedynie zwrot części kosztów albo nie otrzymać go w ogóle. Dlatego też warto zadbać o swoje bezpieczeństwo jeszcze przed wyjazdem do zagranicznego kraju.

Pamiętaj! Karta EKUZ nie pokryje wielu kosztów, w tym:

  • prywatnej opieki zdrowotnej;
  • ratownictwa górskiego;
  • utraconego lub skradzionego mienia,
  • transportu medycznego do kraju


Jak ochronić się przed dużym kosztem leczenia?

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie pełnej ochrony i maksymalnego komfortu jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Dzięki odpowiedniej polisie możesz otrzymać pełne wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach - i to nie tylko pod kątem pokrycia kosztów leczenia, ale również organizacji pomocy lekarskiej, transportu medycznego czy opieki nad nieletnimi dziećmi.

Jak to działa? Najlepiej posłużyć się przykładem. - To był ostatni dzień urlopu na Wyspach Kanaryjskich - mówi Pani Kasia z Sopotu - Niestety, w banalnej sytuacji złamałam kostkę i naderwałam więzadło, co wymagało błyskawicznego zabiegu chirurgicznego. Po operacji spędziłam w szpitalu ponad tydzień, przez co nie mogłam wrócić zarezerwowanym lotem do Polski. Na szczęście za leczenie i nowe bilety zapłaciła Warta czyli mój ubezpieczyciel.

W tym wypadku pokryto koszty w wysokości niemal 50 tysięcy złotych! W przypadku turystów, wybierających się do innego kraju na wakacje, bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia m.in. organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą, ratownictwo czy transport ubezpieczonego. Wsparcie otrzymać mogą zarówno takie osoby, jak Pani Kasia, które uległy niespodziewanej kontuzji czy chorobie, jak też ceniące bardziej ekstremalne formy spędzania czasu, jak Pan Tomasz z Krakowa, który doznał kontuzji podczas wędrówki w górach.

- Doszło do skomplikowanego złamania ręki - mówi turysta. - Decyzja była taka, by operację przeprowadzić w Polsce, dlatego zadzwoniłem do Warty i firma zorganizowała dla mnie transport na lotnisko i pokryła koszt biletu. Ubezpieczyciel pokrył niemal 5 tysięcy złotych, które bez ubezpieczenia poszły by z moich oszczędności.

Ubezpiecz się i śpij spokojnie!

Ubezpieczenie Warty zapewnia szeroka ochronę także w sytuacji zachorowania na COVID-19. Ten ubezpieczyciel nie patrzy na to, czy w danym kraju jest ogłoszona epidemia lub pandemia i traktuje tę chorobę jak każdą inną. Dla przykładu, jeden z klientów Warty podróżując po Hiszpanii zachorował na COVID-19. Koszt leczenia (ponad 30 tys. zł) pokrył ubezpieczyciel.

Dlatego decydując się na wakacje w Europie warto skorzystać z dobrego ubezpieczenia. Co ważne w jednej polisie możesz ubezpieczyć całą rodzinę lub przyjaciół - w ten sposób nawet najdłuższy pobyt w szpitalu za granicą nie będzie dla Ciebie kosztownym obciążeniem.

 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje