Reklama

Reklama

Plany wakacyjne Polaków na 2023. Czy zdecydują się na urlop zagranicą?

Tegoroczne wakacje były specyficznym czasem dla rynku turystycznego i samych turystów. Ofert last minute było jak na lekarstwo, a ceny rosły właściwie z dnia na dzień. Mimo to nie brakowało chętnych na wakacyjne wyjazdy, a Polscy tłumnie ruszyli do biur podróży. Jak będzie w tym roku?

Jak podróżują Polacy - wydatki i plany w 2022 r.

W 2022 roku Polacy chętnie rezerwowali wakacje w wysokim sezonie. Świadczy o tym choćby mała dostępność ofert z terminem wylotu za kilka dni w lipcu i sierpniu. Według badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną, aż 65 proc. Polaków planowało wyjazdy wakacyjne w tym roku, a do najpopularniejszych kierunków należały Turcja, Grecja, Egipt, Hiszpania i Bułgaria. Aż 66 proc. badanych planowało wydać na urlop w 2022 r. więcej, niż na wakacje rok wcześniej.

Z Raportu "Wakacje Polaków w trudnych czasach" Związku Banków Polskich wynika, że 22 proc. badanych zamierzało wydać na wyjazd od 1,5 do 2,5 tys. zł. Od 2,5 do 5 tysięcy chciało wydać na urlop w 2022 roku aż 34 proc. respondentów, a 16 proc. planowało przeznaczyć na ten cel 5-10 tys. zł. Duża część osób, licząc na duże obniżki cen na ostatnią chwilę, nie zdecydowała się na rezerwację wakacji przy starcie sprzedaży oferty letniej. Większość z nich mocno się przeliczyła.

Reklama

Już w 2021 r. obserwowaliśmy trend podnoszenia cen przed wylotem. Wakacje rezerwowane kilka miesięcy przed wylotem potrafiły w 2022 roku być nawet ponad 1000 zł tańsze turcjaniż te kupione np. tydzień przed podróżą. Mówiąc krótko - oferty last minute z niskimi cenami po prostu nie istniały.

Wakacje 2023 - jak dobrze zaplanować urlop?

Nauczeni tegorocznym doświadczeniem rodacy w tym roku planują zakup wakacji wcześniej. Większość Polaków, jak w ubiegłym roku, chce pojechać na zagraniczne wakacje i nie zamierza nich rezygnować z uwagi na niestabilną sytuację gospodarczą i geopolityczną. Turyści nie ukrywają jednak, że obawiają się o zmiany cen lub sytuacje losowe, które uniemożliwią realizację opłaconego już wyjazdu.

Naprzeciw lękom Polaków wyszły biura podróży, które w ofercie na Lato 2023 stawiają na pewność, stabilność i atrakcyjne zniżki. Teraz jak nigdy ważne jest, aby oferta, oprócz komfortowego hotelu, dobrego wyżywienia, bliskości plaży i atrakcji dodatkowych, zawierała także gwarancję stałej ceny czy bezpłatne zmiany oraz odwołanie rezerwacji. Tak się też dzieje.

Poważni gracze na rynku turystycznym chronią swoich klientów przed nieoczekiwanymi zmianami kosztu rezerwacji przez wahania kursów walut czy rosnące ceny paliwa, dodając do ofert bezpłatną Gwarancję Niezmienności Ceny. Odpowiadając na obawy o nieoczekiwane sytuacje życiowe, zachęcają do wcześniejszego zakupu, dając możliwość bezkosztowych zmian, a nawet odwołania rezerwacji. Dodatkowym atutem są niskie zaliczki. Wpłata reszty kwoty odbywa się dopiero w kolejnym roku, nawet na mniej niż miesiąc przed wyjazdem (w przypadku Biura Podróży ITAKA to 22 dni). Te wszystkie atuty oferowane są jednak wyłącznie w przedsprzedaży, więc jeśli planujemy zakup zagranicznych wakacji w dobrej cenie, z dodatkowymi gwarancjami i benefitami, warto zrobić to już teraz.

Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2023?

Podobnie jak w tym roku, tak i w lecie 2023 prym będą wiodły dwa ulubione kierunki Polaków, czyli Grecja i Turcja. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także bałkańskie perełki z pięknymi plażami, dobrej klasy hotelami i pyszną kuchnią - Albania i Bułgaria. Niezmiennie faworytem miłośników rodzinnych wyjazdów all inclusive z leżeniem na plaży lub przy basenie w roli głównej jest Egipt. Na popularności nie tracą też hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie, które zachwycają swoim położeniem na Atlantyku, różnorodnością i bogatą ofertą spędzania czasu poza plażą i basenem - na trekkingu, zwiedzaniu, spacerach z podziwianiem krajobrazów lub uprawianiu sportów wodnych, jak kite- i windsurfing. Wybierając wakacje dla rodziny z dziećmi można znaleźć bogaty wachlarz ofert z polskimi animacjami. Animatorzy zadbają o atrakcje i zabawy dla dzieci, podczas gdy rodzice mają kilka chwil tylko dla siebie. Hotele z polskimi animacjami zapewnia m.in. ITAKA, której Klub Przyjaciół ITAKI oferuje w nowym sezonie zabawy z sympatycznym Energusiem.

Doskonałą alternatywą dla wczasów samolotem będą oferty urlopu z dojazdem własnym. Tutaj prym wiodą dwa kierunki - Chorwacja i Czarnogóra - oba z pięknymi plażami, smaczną kuchnią pełną świeżych owoców morza i ryb oraz światowej klasy zabytkami. Szeroki wybór ofert na wakacje 2023 samolotem i z dojazdem własnym, w tym ulubionych miejsc na urlop Polaków znajdziesz na stronie biura podróży ITAKA - KLIKNIJ TUTAJ.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy