Nie daj się smogowi! Oczyszczacz powietrza w walce o Twoje zdrowie

W okresie jesienno-zimowym coraz częściej możemy usłyszeć o zanieczyszczeniu powietrza w największych polskich miastach. Nieodłącznym elementem tych doniesień jest pojęcie smogu, które urosło już do rangi narodowego problemu.

Polska, niestety dla jej mieszkańców, jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów będących w Unii Europejskiej. Zanieczyszczone jest zwłaszcza powietrze w dużych polskich miastach. Niejednokrotnie w rankingu miast z najniższą jakością powietrza figurował Wrocław, Kraków czy Rybnik. Szacuje się, że z powodu obecnych w powietrzu szkodliwych pyłów - czyli smogu - rocznie umiera około 50 tysięcy Polaków.

Zanim zaczniemy szukać sposobu ochrony naszego organizmu przed zanieczyszczonym powietrzem, poszerzmy swoją wiedzę. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest smog i jak z nim walczyć, by uchronić się przed jego szkodliwymi skutkami.

Czym jest smog i jak powstaje?

Sama nazwa smog jest złączeniem angielskich słów "smoke" oraz "fog", czyli dymu i mgły. I to bardzo dobrze oddaje widoczną warstwę smogu - przypomina mglisty dym unoszący się w powietrzu. Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, polegającym na zanieczyszczeniu powietrza poprzez działalność człowieka oraz warunki pogodowe.

W polskich miastach powietrze zanieczyszcza głównie smog siarkowy, nazywany jesienno-zimowym lub londyńskim. W jego skład wchodzą unoszące się w powietrzu pyły: tlenek siarki (IV), tlenki azotu i węgla, sadza oraz inne, trudno opadające cząstki. Jak on powstaje?

Produkty uboczne spalania z kotłowni, fabryk, domowych pieców grzewczych, a także pojazdów takich jak samochody, próbują uwolnić się do atmosfery. Pyły zawarte w dymie, poprzez inwersję temperatury, utrzymują się bliżej ziemi. W normalnych warunkach, im wyżej, tym powietrze jest chłodniejsze, natomiast w okresach jesienno-zimowych na terenie Polski jest na odwrót.

Istotnym czynnikiem przy powstawaniu smogu jest brak wiatru, wilgotność oraz położenie danego miasta. Przy braku podmuchów powietrza, pył jest bardziej skumulowany i nic go nie rozwiewa. Dodatkowo, gdy miasto leży w kotlinie, smog łatwiej utrzymuje się przy powierzchni.

Główną przyczyną powstawania smogu jest niska emisja. Jest to emisja szkodliwych pyłów i gazów z domowych pieców grzewczych lub kotłowni opalanych węglem, gdzie produkty są wydalane na wysokości mniejszej niż 40 metrów. Do najbardziej szkodliwych produktów niskiej emisji zaliczymy pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5, a także metale ciężkie - ołów, nikiel, kadm czy arsen. Wydzielają się także gazy, takie jak dwutlenek węgla czy tlenek węgla.

Jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie?

Pulmonologowie - lekarze zajmujący się chorobami płuc oraz dróg oddechowych - są zgodni. Smog i zanieczyszczenia powietrza mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nawet kilka dni oddychania zanieczyszczonym powietrzem może przekładać się na zwiększoną liczbę zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego. W jaki sposób smog szkodzi naszemu zdrowiu?

Największym wrogiem naszego organizmu jest wydzielany podczas niskiej emisji oraz w zakładach przemysłowych aerozol atmosferyczny PM2,5. Jest tak nazwany z powodu jego rozmiaru - jego średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Przez tak mały rozmiar, PM2,5 może dostać się bezpośrednio do naszej krwi. To właśnie on odpowiada za najpopularniejsze schorzenia kojarzone ze smogiem: nowotwory płuc i układu oddechowego, zaburzenia kardiologiczne, miażdżycę czy cięższe dolegliwości związane z astmą. PM2,5 jest obecny w powietrzu prawie cały czas, natomiast w Polsce dopiero przekroczenie norm - dość wysokich - powoduje informowanie o tym obywateli. WHO (World’s Health Organisation) ustaliło normę PM2,5 na poziomie 25 mikrogramów na metr sześcienny.

Mniej szkodliwa, ale nadal bardzo niebezpieczna, jest mieszanka PM10 o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Składa się z wielu rakotwórczych metali ciężkich - benzopirenów czy dioksynów. PM10 ma ogromny wpływ na układ oddechowy i to on odpowiada za ataki kaszlu czy gwałtowne zapalenie oskrzeli u osób mających styczność ze smogiem. Jego norma ustalona przez WHO wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast informację o jego wysokim stężeniu podaje się, gdy przekroczy 200 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak widać, obecność smogu, zwłaszcza w okresie dłuższym niż kilka dni, może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Nawet jeśli nie natychmiastowe, to długofalowo zauważymy pogorszenie funkcjonowania układu oddechowego czy krwionośnego. Z tego względu, prócz ograniczania emisji niskiej, powinniśmy zainwestować w naszą codzienną ochronę przed smogiem.

Codzienna ochrona przed smogiem

Mieszkając w dużym mieście, takim jak Wrocław, Kraków czy Warszawa, zimą na pewno doświadczymy przynajmniej kilku dni smogu. Sprawdzając w Internecie dzienne stężenie PM10 i PM2,5 w swoim miejscu zamieszkania, możemy określić stopień zanieczyszczenia powietrza i odpowiednio się na to przygotować.

Chociaż smog kojarzy się głównie z zagrożeniem czyhającym na nas poza murami domu, jest zupełnie inaczej. Szkodliwe pyły, takie jak PM2,5 czy PM10 mają tak małą średnicę, że przedostaną się do wnętrza naszego mieszkania nawet przy lekko uchylonym oknie czy nieszczelnych drzwiach. Chcąc zapewnić sobie ochronę przed szkodliwym wpływem smogu oraz innych zanieczyszczeń w domowym zaciszu, postaw na sprawdzony oczyszczacz powietrza.

Dostosuj oczyszczacz do swoich warunków mieszkaniowych - zwróć uwagę na powierzchnię pomieszczenia. Coway oferuje oczyszczacze dostosowane do mniejszych (40 m2) oraz większych przestrzeni (70 m2). Jeśli oczyszczacz powietrza ma być efektywny, powinien pracować przez dłuższy czas, dlatego warto wybrać model z niskim zużyciem energii elektrycznej. Świetnym wyborem będzie oczyszczacz Coway Classic, który nie tylko zużywa niewiele energii, ale też oferuje wybór pomiędzy trybami: nocnym, ekologicznym, turbo oraz automatycznym.

Oczyszczacze Coway są wyposażone w system filtrowania oparty na filtrze wstępnym, węglowym oraz HEPA. Niezwykle wydajny filtr HEPA fizycznie wyłapuje z powietrza cząstki, nawet te mikroskopijnych rozmiarów. Dzięki temu oczyści powietrze w Twoim pomieszczeniu nawet z pyłów PM2,5. Zatrzymując szkodliwe pyły smogowe na filtrze HEPA, oczyszczacz wpuszcza do pokoju świeże powietrze.

Dbając o swoje zdrowie, możesz także zadbać o elegancki wystrój swojego domu czy mieszkania. Nowoczesne oczyszczacze powietrza Coway mają minimalistyczny, kompaktowy design, który idealnie wpasuje się w każdą stylizację. Dzięki cichej pracy, bez problemu będziesz mógł się zrelaksować po męczącym dniu. Skuteczność filtracji oczyszczacza to nawet 99,97% co oznacza zniwelowanie do minimum wpływu smogu na Twoje zdrowie. Nie musisz nawet sprawdzać jakości powietrza - nowoczesne oczyszczacze są wyposażone w inteligentne czujniki, które natychmiast wskażą, czy powietrze nadaje się do oddychania, czy trzeba uruchomić oczyszczacz. Przez smog układ oddechowy może być narażony na poważne choroby - zniweluj zagrożenie i zadbaj o swoje zdrowie z oczyszczaczami Coway. Nowoczesna technologia pozwala cieszyć się czystym powietrzem - jeśli nie na zewnątrz, to chociaż we własnym domu.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.