Kwiaty cebulowe warte uwagi

Prosty przepis na ogród piękny przez cały rok? Sadzenie kwiatów cebulowych! Niezwykła różnorodność odmian czyni z nich wyjątkowo wdzięczny materiał do kompozycyjnych eksperymentów.

Uprawa kwiatów cebulowych jest w dodatku bardzo łatwa. Zobacz podstawowe zasady. Szukasz dobrych cebulek kwiatów w wielu odmianach? Sprawdź ofertę cebulek kwiatowych w sklepie Świat Kwiatów. Sklep posiada tysiące zdrowych, ciekawych i oryginalnych odmian w wielu kolorach.

Cebulki kwiatowe - które sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Od popularnych tulipanów począwszy, na egzotycznej smoczej lilii skończywszy - to właśnie byliny cebulowe nadają smak kwitnącym aranżacjom. Dzięki nim ogród dynamicznie zmienia się wraz z następowaniem kolejnych pór roku. Warto zainwestować w gatunki, które kwitną zaraz po sobie, tak by czarujące kwiaty można było podziwiać przez całą wiosnę, lato i jesień. Drobne kwiaty cebulowe wczesnej wiosny: przebiśniegi, krokusy, szafirki, szachownica kostkowata i malutkie tulipany botaniczne nie potrzebują nawet odosobnionego miejsca. Mogą rosnąć na obwódkach, brzegach ścieżek, w rogach rabat i ogródków skalnych, albo po prostu pod drzewami i krzewami liściastymi, które wiosną nie mają jeszcze liści i nie ograniczają dostępu światła. W połowie kwietnia rozpoczyna się sezon na bardziej okazałe byliny cebulowe. Wtedy kwitną hiacynty, korona cesarska, tulipany Triumpha i Darwina, a następnie tulipany pełne, strzępiaste, liliokształtne i papuzie (często wielokolorowe). Wraz z tulipanami zakwitają narcyzy - nie tylko popularne, drobne żonkile, ale również wysokie odmiany pełne i wielkoprzykoronkowe o kwiatach osiągających do 20 cm średnicy. Latem miejsce bylin wiosny zajmują irysy, czosnki ozdobne, pustynniki, piwonie, lilie, kanny, floksy (płomyki wiechowate), mieczyki oraz jeżówki i dalie, które zostają z nami aż do jesieni. Barwny pochód kończy wdzięczny, malutki zimowit jesienny. Ciekawe sadzonki i cebulki irysów znajdziesz tutaj.

Uprawa kwiatów cebulowych - co trzeba wiedzieć?

Znakomita większość kwiatów cebulowych wykazuje zbliżone wymagania uprawowe. Gleba przeznaczona pod sadzenie cebulek kwiatowych powinna być żyzna, niezakwaszona i wilgotna, ale mocno przepuszczalna, tak by cebule nie gniły w przypadku obfitych i długotrwałych opadów deszczu. Dobrym pomysłem będzie wyłożenie dołków warstwą żwirku, który przysypiemy ziemią ogrodową wymieszaną z kompostem. Większość kwiatów cebulowych kocha światło słoneczne, ale toleruje niewielkie zacienienie przez kilka godzin dziennie. Tulipany i narcyzy posadzone w cieniu będą jednak wykręcać pędy, podążając za światłem, co zrujnuje ich smukły, prosty pokrój. Istnieją także byliny preferujące stanowiska ocienione. Należą do nich: kosaciec bródkowy, kniphofia (trytoma), konwalia majowa, parzydło leśne, tawułka, paproć oraz ozdobna z liści funkia (hosta), dostępna na polskim rynku w przeogromnym wyborze odmian różnego koloru i wielkości. Pamiętajmy, że cebule kwiatowe po okresie kwitnienia wciąż gromadzą wodę i składniki pokarmowe, dlatego nigdy nie usuwamy ich liści, dopóki same nie zaschną. W okresie suszy należy je wciąż podlewać. Dopiero gdy liście uschną, rośliny wchodzą w okres spoczynku i nie potrzebują już dalszej opieki.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

Odpowiednią porą na sadzenie większości cebul kwiatowych jest jesień. Pod koniec września lub na początku października sadzimy wszystkie gatunki kwitnące wiosną: ciemierniki, przebiśniegi, krokusy, szachownice, szafirki, puszkinie, tulipany, narcyzy i hiacynty. Odporne na mróz byliny cebulowe lata i jesieni (lilie azjatyckie i drzewiaste, piwonie, irysy, czosnki, jeżówki) można sadzić zarówno wiosną, jak i wczesną jesienią. Wrażliwe na mróz dalie oraz mieczyki, a także egzotyczne gatunki ciepłolubne (m.in.: błonczatka, calla, tygrysówka, smocza lilia Dracunculus vulgaris czy kwiat-nietoperz Tacca chantrieri) wymagają sadzenia wiosną, najlepiej po 15. maja, gdy nie istnieje ryzyko powrotu przymrozków. Cebulki wrażliwe na niskie temperatury wykopujemy jesienią i przechowujemy przez zimę w chłodnej, ciemnej piwnicy lub garażu, w przewiewnym pojemniku wypełnionym trocinami. Szeroką ofertę kwiatów cebulowych znajdziesz w Sklepie Świat Kwiatów.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje