Reklama

Reklama

Książeczka sanepidowska – sprawdź, czy wiesz już o niej wszystko

Musisz mieć książeczkę sanepidowską, jeśli pracujesz w branży gastronomicznej. Ale nie tylko! Jest wymagana przez pracodawców w zaskakująco wielu różnych zawodach. Dlaczego jest niezbędna? I jak ją wyrobić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o orzeczeniu do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Książeczka sanepidowska czy może jednak oświadczenie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że coś takiego, jak "książeczka sanepidowska" w rzeczywistości nie obowiązuje od 2008 roku. Wtedy to - w myśl ustawy o zapobieganiu zakażeń i chorób - zastąpiło ją orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Zmiana dotyczy jednak tylko formy dokumentu, a procedura, badania itp. nadal przebiegają tak samo. Co ciekawe, w praktyce orzeczenie często wygląda jak... tradycyjna książeczka. Poza tym potoczne określenie "książeczka sanepidowska" jest powszechnie używane, także przez samych lekarzy. 

Książeczka sanepidowska - kiedy bez niej ani rusz?

To dokument, którego potrzebuje każda osoba podejmująca się pracy związanej z ryzykiem zakażenia innych osób. Książeczka sanepidowska jest wymagana m.in. w: 

Reklama

  • gastronomii,
  • hotelach,
  • zakładach uzdatniających i dostarczających wodę pitną,
  • zakładach, w których produkuje się żywność, np. mleczarskich, w gospodarstwach rolnych, 
  • zakładach produkujących leki doustne,
  • aptekach,
  • ośrodkach zdrowia, 
  • żłobkach, przedszkolach i punktach opieki dla dzieci do lat 6. 

Aktualne badania sanepidowskie powinien mieć także każdy stały i sezonowy pracownik w branży handlowej, jak również każda osoba pracująca w miejscu, w którym przebywa jednocześnie wiele osób. Ponadto warto wiedzieć, że aby zdobyć orzeczenie, należy mieć ukończone 16 rok życia. 

Jeżeli aplikujesz na dane stanowisko, upewnij się, czy aby nie potrzebujesz książeczki sanepidowskiej. Takie informacje są zazwyczaj podawane w ogłoszeniu, jednak w niektórych branżach, np. w przypadku gastronomii, rekruterzy uważają to za oczywiste. 

Badania przed wydaniem orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych

Aby uzyskać zaświadczenie, trzeba wykonać odpowiednie badania. Badania potwierdzają, czy nie jesteśmy nosicielami chorób, a kontakt z nami jest w pełni bezpieczny dla innych osób. Testowane jest m.in., czy w naszym organizmie nie ma prątków gruźlicy, pałeczek duru brzusznego, durów rzekomych typu A, B i C, a ponadto pałeczek Shigella i Salomnella. Wykrycie któregoś z tych zagrożeń uniemożliwia, przynajmniej czasowo, podjęcie pracy w wyżej wymienionych branżach. 

Jak i gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską?

Chcesz wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną? Możesz to zrobić na własną rękę, samodzielnie płacąc za badania i wydanie orzeczenia, lub uzyskać skierowanie od przyszłego pracodawcy. Niestety coraz więcej pracodawców wymaga od kandydatów do pracy, aby już posiadali zaświadczenie. 

Jak wygląda procedura?

Krok 1. Zgłoś się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Po przekazaniu skierowania lub opłaceniu badań otrzymasz od pracowników bezpłatne próbówki na kał - czyli badany materiał. Jeśli nie - kupisz specjalne opakowania w aptece. 

Krok 2. Badanie polega na zdawaniu w stacji sanitarno-epidemiologicznej próbek kału przez trzy kolejne dni. Próbki muszą tu trafić maksymalnie w ciągu 72 godzin od pobrania. Należy je przechowywać w temperaturze od 0 do 10 °C, a przed przekazaniem podpisać imieniem i nazwiskiem lub skorzystać ze specjalnych naklejek z indywidualnym, przypisanym nam kodem. 

Krok 3. Teraz poczekaj na wyniki - trwa to zwykle do 2 tygodni - i z nimi udaj się na wizytę do lekarza medycyny, który na ich podstawie wystawi Ci zaświadczenie. Jeśli jednak wyniki badania wskażą na nosicielstwo, w takiej sytuacji otrzymasz orzeczenie o czasowym lub trwałym przeciwskazaniu do wykonywania pracy w danym zawodzie. 

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie Kapitalni: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-wyrobic-ksiazeczke-sanepidowska,73,365.

Ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej

Koszt wyrobienia książeczki bez skierowania wynosi zwykle około 100, maksymalnie 150 zł, w zależności od tego, jaki ma być zakres badań. Należy pamiętać, że płatne są zarówno same badania, jak i wizyta u lekarza medycyny pracy (50-100 zł). 

Ile ważna jest książeczka sanepidowska?

Ten aspekt nie jest unormowany prawnie - zależy to od decyzji lekarza. Najczęściej jednak specjaliści wydają książeczki bezterminowo. Badań nie trzeba powtarzać, chyba że lekarz zalecił inaczej, przede wszystkim w sytuacji, gdy pierwsze wyniki wykazały nosicielstwo. 

Zgubiłeś książeczkę? I co dalej?

Na szczęście nie musisz powtarzać całej procedury ponownie. Umów się do lekarza medycyny pracy - wystawi zaświadczenie na podstawie Twoich wyników. Uważaj jednak na to, aby nie zgubić wyników badań! Bez tego nie uzyskasz duplikatu orzeczenia. 

Podsumowując, aby otrzymać książeczkę sanepidowską, trzeba udać się do sanepidu, dopełnić formalności, następnie pobierać i oddawać materiał do badań przez 3 następujące po sobie dni, a po uzyskaniu wyniku udać się do lekarza po orzeczenie. Procedura jest czasochłonna, jednak pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników wielu branż oraz osób, z którymi mają styczność.

Artykuł sponsorowany

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy