Kiedy zacząć planować zasiewy jare?

Zboża jare wysiewa się wiosną, ale ich uprawę należy zaplanować o wiele wcześniej. Ziemia, na której będą rosły rośliny, musi być odpowiednio przygotowana. Oznacza to, że rolnik powinien myśleć o zasiewach jarych nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dowiedz się, na czym polega przygotowanie gleby pod wysiew takich roślin i kiedy trzeba go zaplanować.

Kiedy wysiewa się zboża i rzepak jary?

Rośliny uprawne jare sieje się od połowy marca do połowy kwietnia. To, kiedy nasiona powinny znaleźć się w ziemi, zależy też od tego, gdzie znajduje się pole. I tak:

  • pszenica jara w Polsce południowej i zachodniej powinna być siana już między 15 a 25 marca. Natomiast na wschodzie i północy kraju dopiero po 25 marca, jednak nie później niż 15 kwietnia;
  • jęczmień jary sieje się podobnie - w regionach południowych i zachodnich od 15 do 25 marca. W pozostałej części Polski wysiewa się go najpóźniej do 15 kwietnia - wtedy, gdy temperatury wahają się w granicach od 7 do 10°C i gdy gleba jest już ogrzana;
  • kukurydzę jarą w południowo-zachodniej części Polski należy wysiać pod koniec marca. Na wschodzie i północy sieje się ją na początku kwietnia.

Natomiast siew rzepaku jarego pokrywa się z terminem wysiewu nasion jęczmienia. Należy jednak zwrócić uwagę, aby wierzchnia warstwa gleby miała temperaturę przynajmniej 5°C.

Jak przebiega planowanie zasiewów jarych?

Aby przygotować pola pod zasiewy jary, trzeba znać podstawowe zasady agrotechniki. Już jesienią należy zacząć troszczyć się o glebę, w której na wiosnę mają znaleźć się nasiona zbóż i rzepaku.

To właśnie o tej porze roku rolnik powinien zadbać o:

  • mineralizację słomy - należy to zrobić, nawożąc pole azotem lub bakteriami, które przyspieszają jej rozkład;
  • usunięcie chwastów - długa, ciepła jesień sprzyja szybkiemu rozwojowi szkodliwych roślin. Niektóre z chwastów mogą przetrwać do wiosny. Dlatego już jesienią warto stosować skuteczne herbicydy, aby wiosną pole było gotowe pod zasiew jary. Preparaty na chwasty, które można stosować o tej porze roku, znajdziesz np. na https://www.syngenta.pl/;
  • nawożenie - należy je przeprowadzić tuż po zebraniu przedplonu. Jesienią pole pod uprawy jare warto zasilić nawozem fosforowym i potasowym.

Przedplon a zasiewy jare

Rolnicy, którzy chcą uprawiać rośliny jare, powinni w poprzednim sezonie pomyśleć o uprawie odpowiedniego przedplonu. W przypadku:

  • pszenicy są to warzywa bobowate, okopowe i owies;
  • rzepaku najlepiej sprawdzają się koniczyna czerwona, groch, rośliny okopowe i pastewne;
  • jęczmienia przedplonem powinny być kukurydza, rośliny oleiste, okopowe, motylkowe;
  • kukurydzy idealnym stanowiskiem jest pole, na którym wcześniej rosły ziemianki, buraki, rośliny okopowe.

Uprawa zbóż jarych wymaga dobrze przemyślanego planu. Do prawidłowego wzrostu potrzebują one odpowiednio przygotowanej, nawiezionej gleby bez chwastów. Aby ich uprawa była maksymalnie opłacalna, należy siać je w ziemi, w której wcześniej rosły konkretne gatunki roślin. Dlatego planowanie wysiewu odmian jarych zaczyna się najpóźniej jesienią - warto pomyśleć jednak o tym jeszcze wcześniej, aby mieć szansę zasiać i zebrać właściwy przedplon.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne