Już niebawem złożysz dokumentację budowlaną online – szybciej, prościej, bez papierów

Pracujesz w branży budowlanej? Jesteś małym deweloperem, a może planujesz kolejną inwestycję jako prywatny inwestor? Doskonale wiesz, ile czasu zajmuje załatwianie formalności budowlanych. Składanie papierów na otrzymanie pozwolenia lub zgody na budowę, to z reguły wiele tygodni. Niebawem się to zmieni. Po wejściu w życie odpowiednich przepisów, na rządowym portalu e-budownictwo.gunb.gov.pl będzie można wypełnić online formularze budowlane, a następnie przesłać je drogą elektroniczną do urzędu.

Wystarczy, że wejdziesz na rządowy portal https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/.

Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce trwa już od kilku miesięcy. Obecnie na terenie kilkunastu starostw, a po wejściu w życie - być może jeszcze jesienią - znowelizowanej ustawy Prawo budowlane (która jest częścią tzw. pakietu mieszkaniowego) w całym kraju, będzie można wypełnić i przesłać online formularze związane z procesem inwestycyjno-budowlanym. Ale to nie koniec - już od połowy 2021 r. będziesz mógł, bez wychodzenia z domu, prowadzić cyfrowy dziennik budowy oraz wypełnić online wniosek o pozwolenie na budowę.

Koniec z papierowymi dokumentami

Obecnie rzeczywistość przedstawicieli branży budowlanej, a także inwestorów prywatnych, to gąszcz drukowania wniosków, zanoszenia ich do urzędów i oczekiwania w kolejkach. Nadchodzi jednak koniec tej papierologii - stopniowo przechodzimy do cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego (GUNB) przygotowało w tej sprawie wspomnianą nowelizację Prawa budowlanego.

Cyfryzacja budownictwa w Polsce

Po wejściu w życie nowelizacji Prawa budowlanego załatwisz w ten sposób pierwszych 9 procedur budowlanych. W serwisie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl możesz pobrać i wypełnić online formularze budowlane i przesłać je drogą elektroniczną do urzędu.
Dzięki zmianom w prawie oraz uproszczeniu projektu pozwolenia na budowę zaoszczędzisz nawet do 100 dni.
Będzie to duże ułatwienie dla inżynierów, architektów czy inwestorów, a zatem także dla Ciebie. Przedstawiciele tych grup zawodowych w większości pracują w środowisku cyfrowych systemów projektowania. Przejście na elektroniczny obieg dokumentów to dla nich coś naturalnego i ułatwiającego im pracę.

10 formularzy budowlanych do złożenia online

Drogą elektroniczną możesz zgłosić:

 • roboty budowlane,
 • termin rozpoczęcia robót budowlanych,
 • rozbiórki,
 • wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
 • wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
 • wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Cyfrowa dokumentacja budowlana - krok po kroku

Od sierpnia na portalu https://e-budownictwo.gunb.gov.pl dostępne są formularze elektroniczne, które obecnie należy wydrukować i przesłać do urzędu drogą tradycyjną.
Po wejściu odpowiednich przepisów będzie można:

 • wypełnić formularze online,
 • podpisać za pośrednictwem platformy e-PUAP, korzystając z profilu zaufanego,
 • przesłać elektronicznie do urzędu.

Od listopada cyfryzacja dokumentów planistycznych

Nowe przepisy w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wchodzące w życie 31.10.2020 r. pozwolą obywatelom i przedsiębiorcom na łatwiejszy dostęp do danych planistycznych, za pośrednictwem internetu. Przygotowane regulacje oznaczają uporządkowanie procesu cyfryzacji dokumentów planistycznych i włączenie w niego wszystkich samorządów. Zmianę tę zaprojektowaliśmy z myślą o przyspieszeniu procesu inwestycyjno-budowlanego.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców budowlanych

To dopiero początek upraszczania prawa i procedur budowlanych. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie elektronicznego dziennika budowy. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco monitorować wpisy dotyczące przebiegu budowy. Powstanie także nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane. Nie trzeba będzie składać papierowej kopii uprawnień do urzędu, będą one weryfikowane przez organ w rejestrze centralnym.

Nie będziesz także musiał czekać na wydanie przez GUNB decyzji o wpisaniu do rejestru. Po zdanym egzaminie, wpis będzie umieszczony automatycznie, a Ty będziesz mógł wykonywać swój zawód. To przyspieszy procedury o 2-3 miesiące.
W serwisie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ utworzone będzie konto inwestora, na którym będziesz mógł śledzić przebieg sprawy oraz złożysz wniosek o pozwolenie na budowę drogą elektroniczną, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy