Jezioro i rzeka – to nie śmietnik!

13 ton śmieci zebranych tylko podczas akcji sprzątania Wisłoka na Podkarpaciu, 34 tony śmieci wywożone każdego roku znad Zalewu Mietkowskiego na Dolnym Śląsku, półtorej tony śmieci sprzątanych po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu – to tylko niektóre przykłady. Tak jest nad wodą w całej Polsce.

Każdego roku pracownicy Wód Polskich, często również z pomocą wolontariuszy, zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi. Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy ludzie masowo ruszają wypoczywać nad wodą.

Problem narasta

W trakcie pandemii znacząco przybyło dzikich wysypisk z odpadami poremontowymi i wielkogabarytowymi. W samym tylko województwie dolnośląskim, w 2020 roku nad rzekami i zalewami pracownicy Wód Polskich zebrali 500 ton odpadów. Według danych szacunkowych rocznie nad polskimi rzekami i zbiornikami wodnymi pojawia się nawet kilka tysięcy ton śmieci. Część z nich niestety zalega, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Szkodliwe dla ludzi i środowiska

Porzucone śmieci nie są obojętne dla ludzi i dla środowiska, ponieważ przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne oraz substancje zawarte w odpadach, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód i ekosystemów od nich zależnych. Zjawisko to jest obserwowane na całym świecie, ale w naszym kraju z roku na rok problem zaśmiecania i zanieczyszczania rzek i jezior narasta. Zagrożenie stwarza nie tylko porzucony plastik, który rozkłada się nawet 1000 lat, ale też inne substancje chemiczne, które dostają się ze śmieci do wód.

Warto włączyć się do akcji

Akcje sprzątania rzek i ich okolic, choć cenne i potrzebne, przynoszą efekty na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów, szybko pojawiają się nowe. Dlatego Wody Polskie, jako administrator wód, rozpoczęły kampanię edukacyjną "Wody to nie śmietnik". Akcja jest skierowana do wszystkich mieszkańców naszego kraju, ponieważ problem porzucania śmieci dotyczy małych i dużych miejscowości, terenów rekreacyjnych, centrów miast - każdego regionu. Kampania uświadamia skalę problemu i wskazuje rozwiązanie - aby nie śmiecić.

Szczegóły akcji znajdują się na stronie Wód Polskich: www.wody.gov.pl w zakładce: Wody to nie śmietnik.

Warto również zapamiętać, że jeśli ktoś w naszej obecności zaśmieca lub zanieczyszcza rzekę, sprawcę można zgłosić na numer alarmowy 112.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy