Ile firm działa w Polsce? Porównujemy dane z 2020 i 2021 z bazy firm

Siła gospodarki zależy w głównej mierze od efektywności operujących na rynku firm. Decydującą rolę odgrywają przy tym mikrofirmy, a także małe i średnie przedsiębiorstwa. Wypracowują niemal połowę PKB, a przy tym stanowią aż 99,8% wszystkich działających podmiotów gospodarczych. Warto wobec tego przyjrzeć się ich kondycji oraz liczbie. To szczególnie ważne zwłaszcza w obliczu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, który w znaczący sposób wpłynął na całe życie gospodarcze, w tym również funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Dane o firmach dzięki bazie firm

Prowadzenie działalności gospodarczej to spore wyzwanie. Jednocześnie wiąże się również z obowiązkiem zapewnienia odpowiedniej transparentności. Wiele informacji dotyczących aktywnych na rynku podmiotów jest dostępnych publicznie. Każdy może więc poznać m.in. dane rejestracyjne przedsiębiorstwa, ustalić informacje na temat jego właścicieli, zakresu działania czy sposobu kontaktu. Warto w tym celu korzystać z baz firm, takich jak ALEO.com. Dzięki nim zdobywanie cennej wiedzy jest zdecydowanie łatwiejsze. Udaje się także ustalić powiązania pomiędzy podmiotami, a nawet poznać ich aktualną kondycję. To cenne narzędzie zarówno z punktu widzenia konsumentów, jak i kontrahentów, zastanawiających się nad podjęciem współpracy z nowym podmiotem gospodarczym.

Liczba firm: ile przedsiębiorstw jest w bazie w 2021?

Na początku 2021 roku w bazie firm znajduje się 3785243 podmiotów. Wyszukiwarka pozwala z jednej strony poznać dane na temat konkretnego podmiotu, z drugiej wyciągać miarodajne wnioski na temat funkcjonowania poszczególnych sektorów czy całej gospodarki. Jeszcze większe znaczenie zyskują w obliczu kryzysu, z jakim przedsiębiorcy muszą radzić sobie od niemal roku. Obok utrudnień w funkcjonowaniu działalności, wywołanych przez restrykcje sanitarne, ma na nie wpływ również pierwsza od kilku dekad recesja oraz zauważalne spowolnienie, przejawiające się m.in. w wyraźnie niższych wskaźnikach konsumpcji.

Ile firm działało w 2020 roku?

Ekonomiści i media od dłuższego czasu biją na alarm, wskazując na pogarszającą się sytuację polskich przedsiębiorców. Choć rzeczywiście znaczna liczba podmiotów ucierpiała w wyniku przedłużającego się lockdownu i recesji, okazuje się, że nie znalazło to odzwierciedlenia w ogólnej liczbie obecnych na rynku firm. Pod koniec stycznia 2020 roku było ich 3.314.947, a więc pojawiło się aż 470 tysięcy nowych podmiotów. Dla porównania: 30 stycznia 2019 roku w bazie widniało 3.170.526 przedsiębiorstw. Od dłuższego czasu utrzymuje się więc pozytywny trend, a w dużym uproszczeniu można stwierdzić, że codziennie w Polsce powstaje 1000 nowych firm. Nie oznacza to jednak oczywiście, że sytuacja przedsiębiorców jest wyjątkowo dobra. Warto przyjrzeć się również informacjom na temat problemów, z jakimi borykali się w ciągu ostatniego roku.

Liczba zawieszeń i likwidacji działalności

Rok 2020 był pod wieloma względami szczególny. Dotyczy to nie tylko bezprecedensowej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, ale również powiązanymi z nią zawirowaniami gospodarczymi. Po raz pierwszy od dwóch dekad gospodarka odnotowała ujemne PKB. Co oczywiste: wielu przedsiębiorców nie mogło także funkcjonować w tradycyjny sposób w związku z zamrożeniem części branż. Pomiędzy lutym a grudniem 2020 roku zamknięto lub zawieszono 261 889 podmiotów. Porównanie tej liczby z decyzjami o odwieszeniu działalności w wyraźny sposób koresponduje z dwiema falami wzmożonych zachorowań oraz wdrażanymi obostrzeniami, ograniczającymi swobodę prowadzenia działalności.

Zamknięcia i zawieszenia firm w ciągu roku

Pierwsza fala zawieszeń lub likwidacji działalności miała miejsce już w lutym, kiedy na ten krok zdecydowało się 33 074 przedsiębiorców. Przełomowy okazał się jednak marzec, który stał się pierwszym w pełni pandemicznym miesiącem - wówczas doszło do 42 998 likwidacji lub zawieszeń. Następnie liczba ta zaczęła spadać, pojawiło się również większe zainteresowanie wznowieniem działalności: w maju zrobiło to 20 193 przedsiębiorców, w czerwcu 16 818. Niestety po zakończeniu wakacji ponownie wróciły negatywne nastroje: już we wrześniu doszło do zamknięcia lub zawieszenia 39.646 firm, liczba ta utrzymała się na podobnym poziomie w październiku, a rekord odnotowano w grudniu, kiedy na ten krok zdecydowało się 47.252 przedsiębiorców. Tendencja utrzymała się również na początku 2021 roku: tylko w styczniu doszło do zamknięcia lub zawieszenia 45 947 firm.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy