Gdzie jeszcze znaleźć można nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie? Nowe mieszkania na sprzedaż w stolicy – porównanie cen

W Warszawie, która może poszczycić się największym rynkiem nieruchomości w kraju, sporą część oferty zajmują mieszkania z rynku pierwotnego. Obecnie inwestycje deweloperskie prowadzone są głównie w dzielnicach takich jak Białołęka, Wola, Praga Południe czy Mokotów. Warszawa wzbogaca się o kolejne nowo budowane budynki wielorodzinne również np. na Targówku, w Wilanowie i na Bemowie.

Przeglądasz oferty nieruchomości na sprzedaż i zastanawiasz się, co wybrać - mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny? Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć szansę, że podjęta decyzja będzie przemyślana i właściwa.

Według danych Eurostatu w 2017 roku więcej Polaków, bo aż 57,4 proc., mieszkało w budynkach jednorodzinnych niż w mieszkaniach. Obecnie tendencja ta utrzymuje się. Wśród przyczyn upatrywać można m.in. rosnących w ostatnich latach cen mieszkań - zwłaszcza z rynku pierwotnego. Która z tych opcji jest lepsza - dom czy mieszkanie? 

Czy warto kupić mieszkanie w bloku?

Każdego roku ok. 40-45 proc. osób szukających nieruchomości na sprzedaż, decyduje się na mieszkanie w bloku. Dlaczego? Jest to wygodna opcja dla osób, które nie lubią prac manualnych. Rozwiązanie to nie wiąże się z obowiązkami dotyczącymi utrzymania dobrego stanu technicznego nieruchomości i dbania o ogród.

Często, wybierając lokal mieszkalny z rynku wtórnego, koszt tego typu nieruchomości na sprzedaż jest niższy nie tylko niż budowy nowego domu, ale też kupna domu sprzed lat. Zasada ta w 2020 roku nie sprawdza się jednak w przypadku nowego budownictwa. Ceny metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego - chociaż nie rosną w takim tempie jak w ostatnich latach - nadal bywają wyższe niż przy kupnie domu.

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego jest dobrym pomysłem, gdy nie zależy Ci na czasie. Dlaczego? Jeżeli kupujesz lokal jeszcze na etapie projektowania budynku, możesz czekać średnio 2-3 lata od jego rezerwacji do wprowadzenia się. Jeżeli chcesz szybko zmienić lokum, wybierz mieszkanie z rynku wtórnego lub nowe z oferty bloków gotowych do użytkowania. 

Czy kupno domu jednorodzinnego to dobry pomysł?

Dom z ogrodem to rozwiązanie zapewniające większy komfort życia codziennego. O tym, że własny trawnik jest wartością dodaną budynków jednorodzinnych przekonaliśmy się przy okazji przymusowej izolacji podczas epidemii COVID-19. Wyniki ankiet popularnego serwisu nieruchomości na sprzedaż z okresu od marca do maja 2020 roku wykazały, że znacznie spadło zainteresowanie mieszkaniami w bloku na rzecz domów jednorodzinnych.

Kupno domu jednorodzinnego to również dobra inwestycja. Dlaczego? W Polsce obecnie 1 m kw. powierzchni użytkowej domu jest przeważnie tańszy od 1 m kw. powierzchni mieszkania z rynku pierwotnego. Ceny działek w obszarach z zabudową jednorodzinną stale rosną. Przy utrzymaniu obecnego wzrostu po kilku czy kilkunastu latach, gdy wystawisz nieruchomość na sprzedaż, odstąpisz ją z zyskiem.

Wybierając spośród nieruchomości na sprzedaż dom jednorodzinny, zwróć baczną uwagę na dodatkowe koszty, których nie generuje mieszkanie w bloku. Lokalizacja z dala od centrum podwyższa koszty dojazdów. Konieczne jest także samodzielne dbanie o kondycję budynku i ogrodu.

Większość nieruchomości na sprzedaż to domy lub mieszkania idealne dla rodzin. Którą opcję wybrać? Podpowiadamy, jakie zalety ma każde z tych rozwiązań.

Zobacz więcej nieruchomości na https://www.domiporta.pl/

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.