Reklama

E-recepta online – internetowa recepta, która może szybko rozwiązać twój problem. Sprawdź, w jakich sytuacjach się przyda

E-recepta online to rozwiązanie, które zyskało swoją popularność w czasach pandemii. Okazuje się jednak, że przydać może się w wielu sytuacjach, co chętnie wykorzystywane jest przez pacjentów. Kiedy konsultacje zdalne z lekarzem mogą okazać się najlepszą opcją? Jakie są dodatkowe zalety tego rozwiązania? Zapraszamy do artykułu!

Co to e-recepta online i kiedy może być przydatna?

Recepta elektroniczna online to wystawiana w formie zdalnej recepta, która uprawnia pacjenta do wykupienia przepisanych leków w aptece. Dokument nie różni się niczym od e-recept wystawianych stacjonarnie, poza oczywiście sposobem konsultacji z lekarzem. Zalet tego, jak działa e-recepta wystawiana zdalnie, jest wiele: 

Reklama

  • Rozwiązanie może być przydatne, gdy pacjentowi zdarzy się nie dopilnować, że kończy mu się opakowanie leku, który wymaga ciągłości terapii. Umówienie się od ręki na stacjonarną wizytę lekarską po receptę nie zawsze jest możliwe, a konsultacje zdalne nie wymagają wcześniejszej rejestracji. 
  • To także dobra opcja dla osób, które znalazły się w sytuacji awaryjnej i jak najszybciej potrzebują recepty na lek. Dobrym przykładem jest antykoncepcja ratunkowa, której skuteczność ściśle powiązana jest z czasem zażycia. 
  • E-recepty przez Internet mogą przydać się również w sezonie chorób wirusowych, gdy pacjent obawia się zakażenia w przychodni lub nie chce zakazić innych, gdyż sam jest chory.
  • Zdalne konsultacje przez Internet przydatne mogą być również osobom, które nie mogą dostosować stylu życia do godzin pracy przychodni. Mogą być to pacjenci pracujący o niestandardowych godzinach, czy też matki z małymi dziećmi, których nie ma z kim zostawić itd.
  • Konsultacje zdalne umożliwiają również dostęp do lekarzy o wielu specjalizacjach bez wychodzenia z domu. To dobra opcja dla osób z mniejszych miejscowości, które nie mają możliwości dojazdu do specjalisty.
  • Rozwiązanie cenione jest również w przypadku dolegliwości wstydliwych, gdy pacjentowi szczególnie zależy na anonimowości. 

Gdzie wystawiane są recepty elektroniczne online?

Elektroniczna recepta online ceniona jest przede wszystkim za szybkość kontaktu z lekarzem i brak konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty. Internetowe recepty elektroniczne wystawiane są przez wiele prywatnych placówek medycznych, a jednym z przykładów jest e-recepta online na portalu NaszaRecepta. Za pośrednictwem takiego portalu pacjentowi nawet w 5 minut może być wystawiona recepta internetowa, a bezpośrednio po jej wystawieniu można już zgłosić się do apteki po przepisane leki. 

W jaki sposób zrealizowana może być elektroniczna recepta?

Pacjent, któremu wystawiona będzie e-recepta online, może niezwłocznie udać się do apteki, by wykupić potrzebne medykamenty. Zaletą e-recept wystawianych zdalnie jest łatwa realizacja, która nie odbiega niczym od realizacji recept wystawianych stacjonarnie. Leków nie trzeba wykupywać samodzielnie - może to zrobić w imieniu pacjenta bliska osoba. Wystarczy w tym celu przesłać jej SMS-em kod e-recepty, a znając numer PESEL pacjenta, będzie ona mogła zrealizować receptę za niego, bez posiadania wydruku papierowego. 

E-receptę internetową można zrealizować nie tylko kodem czterocyfrowym z SMS, ale również poprzez kod kreskowy, który znaleźć można na wydruku informacyjnym (IKP, e-mail). W tej sytuacji nie ma potrzeby dodatkowej autoryzacji, więc PESEL pacjenta nie będzie wymagany przez farmaceutę. Kod kreskowy można wydrukować, ale można też okazać go na urządzeniu mobilnym. To pacjent decyduje, którą formę wykupienia leków preferuje - nie jest mu to narzucane odgórnie, jak w przypadku recept papierowych. 

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama