Reklama

Dakar.. i co dalej?

Ostatnie dwa lata to wyjątkowo trudne sezony dla motorsportu. Odwoływane treningi, nieprzewidywalny kalendarz zawodów, niepewność sponsorów – to przeszkody, z którymi musieli radzić sobie teraz zawodnicy. W profesjonalnym sporcie nie ma jednak miejsca na odpuszczanie – rok w plecy to czas nie do odrobienia. Wie o tym doskonale Konrad Dąbrowski, któremu w covidowej rzeczywistości przyszło się zmierzyć z największym wyzwaniem w jego dotychczasowej karierze – pierwszym startem w najtrudniejszym pustynnym rajdzie świata, Dakarze. Nie było łatwo, ale było warto. Doskonały wynik debiutanta został w rajdowym świecie zauważony i doceniony.

Jeszcze dwa lata temu Konrad Dąbrowski znany był jedynie w wąskim środowisku motocrossowym w Polsce, ścigając się w Mistrzostwach Polski PZM. Dziś ten młody, bo zaledwie 19 letni Polski zawodnik rajdowy, ma na swoim koncie sukcesy, o których niektórzy zawodnicy marzą przez całe życie. Dzięki pasji przekazanej mu przez ojca, ciężkim, ekstremalnym treningom oraz konsekwencji i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i rozwijaniu sportowej kariery, Konrad już przeszedł do rajdowej historii. Jest dziś najmłodszym zawodnikiem w historii Dakaru, który pokonał całą jego trasę i znalazł się w elitarnym gronie rajdowców, zdobywając 3 miejsce w klasie Marathon oraz 28 w generalce. 

Reklama

W budowaniu swojej zawodniczej kariery Konrad może liczyć na wsparcie doświadczonych dakarowców - ojca, Marka Dąbrowskiego oraz Jacka Czachora. Obaj wiedzą jednak, że teraz to jest "jego" czas i to jego własna droga. 


Gdy Konrad stawał na linii startu 3 stycznia 2021 wielu nie wierzyło w jego sukces, gdzieniegdzie pojawiały się głosy, że tak młody chłopak nie będzie w wstanie pokonać pustynnego rajdowego ultramartonu, zwłaszcza na motocyklu. On poradził sobie jednak znakomicie! Nie pokonały go wydmy i wysokie temperatury, a w nawigowaniu okazał się skuteczniejszy niż niejeden z bardziej doświadczonych zawodników. Już samo dojechanie do mety Rajdu Dakar to dla zawodnika duży sukces, a w przypadku Konrada to zaledwie debiut i początek jego dakarowej przygody. W tym roku jego celem było ukończenie rajdu i zdobycie doświadczeń na kolejne starty, ale już wkrótce będzie gotowy, aby rywalizować z najlepszymi.

Wielu zawodników rajdowych koncentruje się tylko na tym jednym pustynnym maratonie, który już wkrótce bo w styczniu 2022 wystartuje po raz czterdziesty czwarty. Dla Konrada Dąbrowskiego to tylko jedna z imprez w których bierze udział oraz jedna z kilku dyscyplin motorsportu, które trenuje.

Chociaż tegoroczny saudyjski maraton był dla Konrada niezwykle wymagającym fizycznie startem, zawodnik pozwolił sobie jedynie na krótkie wakacje i już miesiąc później wygrał klasyfikację Juniorów w rajdzie International  Dubai Baja, co dało mu pewne prowadzenie w klasyfikacji generalnej juniorów w Pucharze Świata. A z początkiem wiosny, gdy z uwagi na wysokie temperatury starty jak i treningi pustynne stały się niemożliwe, Konrad wrócił trenować w Polsce i przygotowywać się do kolejnych zawodów, tym razem w Mistrzostwach Polski PZM w Enduro oraz w Motocrossie.


W rozegranych 15 i 16 maja w Chełmie I i II rundzie Mistrzostw Polski pomimo przebytej choroby, 19-sto latek był już w pełni formy. Dojechał na linię mety pierwszy wśród Juniorów, a w klasyfikacji generalnej zając 3. miejsce Bardzo urozmaicona trasa, łącząca elementy Country Crossu i Enduro oraz trudne warunki atmosferyczne, sprawiły, że przejazd był bardzo wymagający. W padającym wciąż deszczu, gliniaste podłoże zamieniło się w lodowisko, a strome podjazdy i zjazdy były nie lada wyzwaniem dla mniej doświadczonych zawodników. Ale nie dla Konrada.

To właśnie podczas zawodów w Chełmie rozdano nagrody za rok 2020, a Dąbrowskiego wywołano na podium słowami “zapraszamy na podium naszego Dakarowca". To nowy rozdział w życiu młodego zawodnika.


Sukcesy zawodnika DUUST Rally Team to efekt wieloletnich przygotowań. Rok 2020 to między innymi pierwsze miejsce wśród juniorów w Africa Eco Race, rajdzie “starą" trasą Dakaru, Mistrzostwo Polski Cross Country wśród Juniorów, II V-ce Mistrzostwo Polski Enduro wśród Juniorów, a na koniec roku jeszcze trzecie miejsce w Pucharze Świata FIM Baja Junior.


A przyszłość? 2021 poza enduro to także starty w Pucharze Świata w rajdach Baja i Pucharze Świata w rajdach Cross Country. Już nikt nie ukrywa, że celem sezonu jest przygotowanie do startu w Dakarze 2022.

Kalendarz rajdowy na tę chwilę już się ustabilizował. DUUST Rally Team zapowiada swój udział w sierpniowych zawodach Hungarian Baja Varpalota, październikowym Baja Portalegre 500, a także  w rozgrywanych w listopadzie zawodach Abu Dhabi Desert Challenge.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy