Reklama

Reklama

Dakar.. i co dalej?

Ostatnie dwa lata to wyjątkowo trudne sezony dla motorsportu. Odwoływane treningi, nieprzewidywalny kalendarz zawodów, niepewność sponsorów – to przeszkody, z którymi musieli radzić sobie teraz zawodnicy. W profesjonalnym sporcie nie ma jednak miejsca na odpuszczanie – rok w plecy to czas nie do odrobienia. Wie o tym doskonale Konrad Dąbrowski, któremu w covidowej rzeczywistości przyszło się zmierzyć z największym wyzwaniem w jego dotychczasowej karierze – pierwszym startem w najtrudniejszym pustynnym rajdzie świata, Dakarze. Nie było łatwo, ale było warto. Doskonały wynik debiutanta został w rajdowym świecie zauważony i doceniony.

Jeszcze dwa lata temu Konrad Dąbrowski znany był jedynie w wąskim środowisku motocrossowym w Polsce, ścigając się w Mistrzostwach Polski PZM. Dziś ten młody, bo zaledwie 19 letni Polski zawodnik rajdowy, ma na swoim koncie sukcesy, o których niektórzy zawodnicy marzą przez całe życie. Dzięki pasji przekazanej mu przez ojca, ciężkim, ekstremalnym treningom oraz konsekwencji i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i rozwijaniu sportowej kariery, Konrad już przeszedł do rajdowej historii. Jest dziś najmłodszym zawodnikiem w historii Dakaru, który pokonał całą jego trasę i znalazł się w elitarnym gronie rajdowców, zdobywając 3 miejsce w klasie Marathon oraz 28 w generalce. 

Reklama

W budowaniu swojej zawodniczej kariery Konrad może liczyć na wsparcie doświadczonych dakarowców - ojca, Marka Dąbrowskiego oraz Jacka Czachora. Obaj wiedzą jednak, że teraz to jest "jego" czas i to jego własna droga. 


Gdy Konrad stawał na linii startu 3 stycznia 2021 wielu nie wierzyło w jego sukces, gdzieniegdzie pojawiały się głosy, że tak młody chłopak nie będzie w wstanie pokonać pustynnego rajdowego ultramartonu, zwłaszcza na motocyklu. On poradził sobie jednak znakomicie! Nie pokonały go wydmy i wysokie temperatury, a w nawigowaniu okazał się skuteczniejszy niż niejeden z bardziej doświadczonych zawodników. Już samo dojechanie do mety Rajdu Dakar to dla zawodnika duży sukces, a w przypadku Konrada to zaledwie debiut i początek jego dakarowej przygody. W tym roku jego celem było ukończenie rajdu i zdobycie doświadczeń na kolejne starty, ale już wkrótce będzie gotowy, aby rywalizować z najlepszymi.

Wielu zawodników rajdowych koncentruje się tylko na tym jednym pustynnym maratonie, który już wkrótce bo w styczniu 2022 wystartuje po raz czterdziesty czwarty. Dla Konrada Dąbrowskiego to tylko jedna z imprez w których bierze udział oraz jedna z kilku dyscyplin motorsportu, które trenuje.

Chociaż tegoroczny saudyjski maraton był dla Konrada niezwykle wymagającym fizycznie startem, zawodnik pozwolił sobie jedynie na krótkie wakacje i już miesiąc później wygrał klasyfikację Juniorów w rajdzie International  Dubai Baja, co dało mu pewne prowadzenie w klasyfikacji generalnej juniorów w Pucharze Świata. A z początkiem wiosny, gdy z uwagi na wysokie temperatury starty jak i treningi pustynne stały się niemożliwe, Konrad wrócił trenować w Polsce i przygotowywać się do kolejnych zawodów, tym razem w Mistrzostwach Polski PZM w Enduro oraz w Motocrossie.


W rozegranych 15 i 16 maja w Chełmie I i II rundzie Mistrzostw Polski pomimo przebytej choroby, 19-sto latek był już w pełni formy. Dojechał na linię mety pierwszy wśród Juniorów, a w klasyfikacji generalnej zając 3. miejsce Bardzo urozmaicona trasa, łącząca elementy Country Crossu i Enduro oraz trudne warunki atmosferyczne, sprawiły, że przejazd był bardzo wymagający. W padającym wciąż deszczu, gliniaste podłoże zamieniło się w lodowisko, a strome podjazdy i zjazdy były nie lada wyzwaniem dla mniej doświadczonych zawodników. Ale nie dla Konrada.

To właśnie podczas zawodów w Chełmie rozdano nagrody za rok 2020, a Dąbrowskiego wywołano na podium słowami “zapraszamy na podium naszego Dakarowca". To nowy rozdział w życiu młodego zawodnika.


Sukcesy zawodnika DUUST Rally Team to efekt wieloletnich przygotowań. Rok 2020 to między innymi pierwsze miejsce wśród juniorów w Africa Eco Race, rajdzie “starą" trasą Dakaru, Mistrzostwo Polski Cross Country wśród Juniorów, II V-ce Mistrzostwo Polski Enduro wśród Juniorów, a na koniec roku jeszcze trzecie miejsce w Pucharze Świata FIM Baja Junior.


A przyszłość? 2021 poza enduro to także starty w Pucharze Świata w rajdach Baja i Pucharze Świata w rajdach Cross Country. Już nikt nie ukrywa, że celem sezonu jest przygotowanie do startu w Dakarze 2022.

Kalendarz rajdowy na tę chwilę już się ustabilizował. DUUST Rally Team zapowiada swój udział w sierpniowych zawodach Hungarian Baja Varpalota, październikowym Baja Portalegre 500, a także  w rozgrywanych w listopadzie zawodach Abu Dhabi Desert Challenge.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje