Czym charakteryzuje się materac piankowy? Analiza na przykładzie materacy czołowego producenta Hilding Anders

Materace piankowe przez pewien czas były niedoceniane – uważano, że są nietrwałe i łatwo się odkształcają. Obecnie jednak stają się coraz popularniejsze. Regularnie pojawiają się nowe rozwiązania bazujące na piankach, a o zaletach tego rodzaju materaca przekonują się kolejni użytkownicy. Czym zatem charakteryzują się nowoczesne materace piankowe?

Materace piankowe - jakie mają zalety?

Jakość naszego snu w znacznej mierze zależy od właściwego doboru materaca - kiedy jest on źle dopasowany, może się to nie tylko odbić na naszym samopoczuciu, ale też powodować bóle pleców. O efektywny nocny wypoczynek pomoże nam zadbać dobry materac piankowy, którego cechą charakterystyczną jest to, że dopasowuje się do kształtu ciała. Zapewnia on odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, więc sylwetka zostaje utrzymana w anatomicznej, naturalnej pozycji, a my budzimy się zregenerowani i wypoczęci. W zależności od rodzaju pianki poszczególne modele materacy piankowych mogą się nieco różnić właściwościami. Do wypełnienia materacy stosowane są:

  • pianki termoelastyczne,
  • pianki wysokoelastyczne,
  • pianki lateksowe.

Materac piankowy z pianki termoelastycznej

Pierwsze materace z pianki termoelastycznej skonstruowano w latach 70. W tym celu wykorzystano rewolucyjny materiał opracowany przez NASA, który początkowo miał służyć astronautom. Producenci szybko dostrzegli tkwiący w nim potencjał, dlatego zaczęli używać go do tworzenia materacy, które miały spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Cenionym producentem materacy piankowych jest Hilding Anders. Materace szwedzkiej marki wyróżniają się wysoką jakością i wytrzymałością, więc mogą służyć nam przez wiele lat. Materac piankowy termoelastyczny Hilding Thermo czy Mambo reagują na ciepło wydzielane przez ciało i wywierany przez nie nacisk - zapamiętują kształt sylwetki i gwarantują idealne dopasowanie, niezależnie od pozycji przybieranej podczas snu. Dzięki temu żadna część ciała nie jest nadmiernie obciążona, co sprzyja efektywnej regeneracji mięśni.

Warto przy tym wspomnieć, że materace z pianki termoelastycznej nie powodują nacisków punktowych - to bardzo istotne zwłaszcza dla osób, które borykają się z bólami kręgosłupa czy schorzeniami w obrębie bioder. Doskonale sprawdzają się one też u osób po leczeniu ortopedycznym czy w trakcie rehabilitacji. Właściwości materaca piankowego termoelastycznego docenią również ci, którzy zmagają się z dyskopatią, a także pacjenci po urazach. Profilaktycznie mogą jednak używać ich wszyscy, którym zależy na jak najwyższym komforcie snu.

Materac piankowy z pianki wysokoelastycznej

Kolejnym rodzajem są materace wykonane z pianki wysokoelastycznej, które czasem porównywane są do materacy kieszeniowych ze sprężynami. Materace Hilding  z pianki wysokoelastycznej, takie jak Massage, Foxtrot czy Modern, także charakteryzują się wysoką sprężystością i elastycznością punktową, ale w odróżnieniu od modeli z materiałowymi kieszeniami nie ulegają odkształceniom. Pianka wysokoelastyczna jest przy tym tworzywem oddychającym i wielokomórkowym, dzięki czemu panujące w niej środowisko nie jest korzystne dla rozwoju roztoczy i bakterii.

Materace piankowe wysokoelastyczne są więc polecane osobom, które dotychczas spały na materacach kieszeniowych - łączą one w sobie zalety tego tradycyjnego rozwiązania, a zarazem pozwalają odkryć możliwości, jakie dają innowacyjne pianki. Za sprawą właściwości antybakteryjnych tego typu materace sprawdzą się też u osób cierpiących na alergie, którym katar, kaszel czy trudności z oddychaniem uniemożliwiają regenerujący sen.

Materac piankowy z lateksem

Wysoki poziom higieny pomogą nam zapewnić także materace piankowe z lateksem, czyli mieszanki kauczuku naturalnego i syntetycznego. W tego typu wypełnieniu, jakie znajdziemy w materacach Hilding Latino czy Melody, nie dochodzi do rozwoju bakterii i grzybów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Materace z pianki lateksowej świetnie nadają się więc do łóżeczek dziecięcych.

Ten rodzaj materacy powinni wziąć pod uwagę również alergicy - szczególnie ci wrażliwi na kurz i drobnoustroje. Materac lateksowy Hilding wyróżnia bardzo dobra wentylacja, co zapobiega rozwojowi alergenów podrażniających śluzówkę i pozwala zniwelować dokuczliwe objawy alergii.

Ale to nie jedyna właściwość materacy piankowych z lateksem. Cechują się one też wysoką sprężystością i elastycznością, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób w trakcie rehabilitacji. Tego rodzaju materac pomaga także zwalczyć poranny ból pleców, który może być konsekwencją nadmiernego napięcia mięśniowego.

Choć przez pewien czas materace piankowe były niedoceniane, nie bez powodu cieszą się stale rosnącą popularnością. Ich użytkownicy doceniają jednak nie tylko ich wytrzymałość, brak podatności na odkształcenia czy higienę użytkowania, ale przede wszystkim zapewniany przez nie wysoki komfort snu.

_

Hilding Anders to przodujący producent materacy, działający od 1939 roku. Szwedzka firma, która na polskim rynku jest obecna od 2001 roku, podbiła serca użytkowników wysoką jakością i skandynawskim stylem oferowanych produktów. W jej portfolio znajdują się marki, takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding i Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek, takich jak Agata, Amazon, BRW, SleepMed i wielu innych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy