Czy koronawirus może mieć wpływ na noszenie soczewek? Co o koronawirusie muszą wiedzieć osoby noszące soczewki?

Wybuch epidemii koronawirusa wymusił radykalne zmiany w wielu obszarach naszego życia. Przystosowanie się do nowej sytuacji wymagało reorganizacji mnóstwa codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Jak wiadomo, wirus SARS-Cov-2 przenosi się głównie drogą kropelkową. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną zarazić się nim można przez bezpośredni bliski kontakt z chorym: przebywanie w jednym pomieszczeniu, przytulenie, podanie ręki, otarcie się podczas przechodzenia czy inny kontakt fizyczny. Na infekcję jesteśmy również narażeni przez dotykanie skażonych przedmiotów: korzystanie z tych samych sztućców, picie z jednej butelki itp. Wiele osób z wadami wzroku zapewne zastanawia się, jak do rozprzestrzeniania się wirusa ma się kwestia noszenia soczewek kontaktowych. O tym, czy w czasie COVID-19 należy się czegoś w związku z tym obawiać, piszemy w naszym artykule.

Soczewki a koronawirus - opinie ekspertów

Soczewki kontaktowe są powszechnie uznawane za bezpieczną i skuteczną metodę korekcji wad wzroku. Za pomocą odpowiednio dobranych soczewek można korygować niedoskonałości widzenia występujące u dorosłych, dzieci i osób w podeszłym wieku. Przeciwwskazania do stosowania takich pomocy optycznych zdarzają się niezwykle rzadko. Dokładną ocenę stanu wzroku umożliwia badanie refrakcji określające wadę wzroku wykonywane przez wykwalifikowanego optometrystę. Na jego podstawie specjalista przedstawia kwalifikację pacjenta do aplikacji soczewek oraz wskazuje, jakie konkretnie parametry powinna mieć dana para szkieł. Odkąd na całym świecie rozszalała się pandemia SARS-Cov-2 użytkownicy szkieł kontaktowych zaczęli mieć jednak poważne wątpliwości czy taka forma korekcji na pewno jest w 100% bezpieczna. Eksperci uspokajają, że jeśli tylko zastosujemy się do zasad higieny nie ma żadnych powodów, by rezygnować z jej stosowania. Na temat noszenia szkieł kontaktowych w trakcie zagrożenia koronawirusem wypowiedziało się wielu światowej klasy ekspertów w dziedzinie nauk medycznych. Ich zdaniem przy zachowaniu najwyższych standardów higieny możemy bez przeszkód kontynuować noszenie soczewek. Dla zminimalizowania ryzyka powiązanego z zakażeniem warto jednak zrobić sobie małą przerwę w stosowaniu szkieł w razie wystąpienia objawów infekcji, przeziębienia lub podobnych dolegliwości. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe-a-koronawirus. Oficjalne komunikaty odnośnie korzystania z soczewek kontaktowych w pandemii wystosowali również sami producenci. Stanowisko w tej kwestii zajęli m.in. Cooper Vision czy Johnson&Johnson. Zgodnie z treścią komunikatów opublikowanych przez producentów na ich stronach internetowych nie istnieją obecnie żadne dowody mogące sugerować, że w czasie pandemii istnieje wzmożone ryzyko zakażenia lub zarażenia się koronawirusem poprzez noszenie szkieł kontaktowych. Wiodące firmy z branży kontaktologicznej jednocześnie podkreślają, że kluczowe jest stosowanie zasad higieny: częste i dokładne mycie rąk oraz przestrzeganie procedur aplikacji i pielęgnacji soczewek. Soczewki można zatem nosić, należy jednak zastosować się do zaleceń specjalistów ochrony wzroku.

Zalecenia optometrystów odnośnie stosowania soczewek w trakcie epidemii COVID-19

Aby zminimalizować ryzyko transmisji koronawirusa specjaliści zalecają, by na czas epidemii przestawić się na stosowanie soczewek jednodniowych. Jest to specjalny typ szkieł kontaktowych służący do użytku jednorazowego. Szkła jednodniowe po wyjęciu oka po prostu wyrzuca się do śmieci, a kolejnego dnia zastępuje się je nową parą. Używając tego typu soczewek nie trzeba stosować żadnych dodatkowych płynów pielęgnacyjnych ani pudełeczek. Zakładanie codziennie nowej pary obniża prawdopodobieństwo osadzania się na ich powierzchni rozmaitych zanieczyszczeń, a ponadto zmniejsza ryzyko przedostania się do oka bakterii i wirusów. Największy w Polsce wybór wysokiej jakości soczewek jednodniowych znajdziesz na stronie https://www.bezokularow.pl. Sklep internetowy bezOkularow.pl oferuje ogromny asortyment markowych szkieł kontaktowych z najwyższej półki w konkurencyjnych cenach. Robiąc zakupy w sklepie internetowym bezOkularow.pl możesz liczyć na wygodne formy płatności, szybką dostawę oraz ciekawy program lojalnościowy obejmujący całą rodzinę. Takie argumenty sprawiają, że kupowanie soczewek online zyskuje znaczną przewagę nad zakupami stacjonarnymi.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje