Reklama

Reklama

Bitomat w każdym powiecie - Polska liderem branży kryptowalut?

Obywatele Polski są jednymi z pierwszych, którzy zainteresowali się tematem Bitcoina na przełomie 2009 i 2010. Jednak w minionych latach polska społeczność mogła usłyszeć jedynie o zagranicznym postępie adaptacji kryptowalut - 2021 był zdominowany informacjami o 6 tysiącach bitomatów Circle K w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Obecny rok może być inny - na terenie kraju pojawiło się 3200 urządzeń do stacjonarnej wymiany kryptowalut.

Ekspansja Bitomatów w Polsce

Adaptacja w Europie była powolna - tym bardziej w Polsce. Pierwszy rodzimy bitomat pojawił się we Wrocławiu dopiero w 2014 roku!

Urządzenia tego rodzaju błyskawicznie stały się popularne, przez 8 lat dostawiono kolejnych 100 bitomatów, w których wymieniają głównie mieszkańcy większych miast.

Bitomaty to cenione przez polską społeczność urządzenia, oferują anonimową, błyskawiczną wymianę, jednak ich ogromnym mankamentem przez lata pozostawała mała dostępność, ograniczająca się jedynie do największych polskich miast.

Innowacja z miasta koziołków


Postęp zaczął się od Poznania - miasta w którym rozpoczęła się historia innowatora branży kryptowalut. ATM Egera to młoda usługa, która oferuje społeczności 3200 punktów wymiany kryptowalut.

Reklama

Podróże do większych miast są przeżytkiem - od teraz bitomaty są dostępne w każdym mieście powiatowym.

Na przełomie stycznia i lutego, firma zadeklarowała otwarcie 3200 punktów wymiany - wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Według Coinatmradar, w Polsce znajduje się 158 bitomatów, dodając do tego punkty wymiany Egery, Polska może się poszczycić niemal 3360 urządzeniami! Jak wypadamy na tle Europy?

Byłym liderem naszego kontynentu jest Hiszpania - 207 punktów stacjonarnej wymiany, za nią Szwajcaria ze 144 punktami, a dalej Austria (133), Rumunia (122) i Włochy (72).

To plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem ilości bitomatów. Niekwestionowanym, światowym liderem są Stany Zjednoczone, które poszczycić się mogą 31000 urządzeń wymiany. W samym tylko Chicago obywatel USA może wybierać pomiędzy 1083 bitomatami.

Jak działają Bitomaty?

Bitomaty to urządzenia, w których klienci wymieniają kryptowaluty na gotówkę - przynajmniej tak było na początku. Na rynku królują bitomaty dwustronne, oferujące zakup i sprzedaż kryptowalut - gotówką lub kartą bankową.

Przez lata rozwoju proces wymiany został maksymalnie uproszczony. Każda sieć bitomatów wymaga zaledwie paru kroków, po których użytkownik wypłaci gotówkę w urządzeniu.

W pierwszym kroku, użytkownik deklaruje ilość kryptowaluty, jaką chce sprzedać. Częstym wymaganiem operatorów jest również numer telefonu, który służy do weryfikacji zamówienia, a także do przekazania kodu wypłaty.

Następnym krokiem jest wpłata kryptowalut na wygenerowany przez operatora portfel. Kryptowaluty są księgowane w ciągu paru minut, po których klienci otrzymują kod wypłaty.

Ostatnim krokiem jest odnalezienie najbliższego urządzenia. Dla użytkownika z mniejszych miejscowości, wypłata wiązała się z podróżą do większego miasta, w którym znajduje się urządzenie. Egera kładzie kres tej praktyce - do wyboru jest 3200 urządzeń stacjonarnych, które umożliwiają błyskawiczną i bezpieczną wypłatę.

Jaka jest przyszłość Bitomatów?

Rynek kryptowalut rozwija się bardzo dynamicznie. W każdym roku ilość nowych użytkowników walut cyfrowych zwiększa się dwukrotnie, a według raportu banku ING, już w 2018 co dziesiąty Polak deklarował posiadanie kryptowalut.

Ilu obywateli obecnie posiada kryptowaluty? Tego niestety nie jesteśmy w stanie oszacować, jednak postępująca adaptacja z pewnością zwiększy zainteresowanie kryptowalutami wśród potencjalnych inwestorów.

Nie możemy jednak zapominać, że rynek kryptowalut jest wyjątkowo dynamiczny - szczególnie pod kątem wahania cen tych aktywów. Sztandarowa kryptowaluta - Bitcoin - stracił na wartości ponad 30% w 3 miesiące, co oznacza spadek wartości o $24,000!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy